Soudce jako ze sci-fi

-
Tři brazilští soudci se podílejí na pokusu, který má zjistit, zda by místní přetížené justici nepomohl počítač. Ten porovná fakta o přečinu s platnými zákony a vydá rozsudek.

Plechy skřípou, sklo se sype, dvě auta jsou v sobě. Situace častá v celém světě, i v Brazílii. Zde, ve státě Espirito Santo, však k nehodě mohou přijet policisté s přenosným počítačem. Ten vynese rozsudek o tom, kdo nehodu zavinil a jak bude potrestán. Policisté do počítače vloží potřebné údaje z výpovědi svědků a ze závěrů soudních znalců. Počítačový program pak údaje vyhodnotí z pohledu zadaných údajů a určí, kdo zaplatí škodu, stanoví pokutu, případně i trest vězení. Takový přísný verdikt pak ještě musí schválit skutečný, živý soudce. Tím se dosažení spravedlnosti urychlí, a také zlevní, což by brazilské - a nejen brazilské justici přišlo vhod. "Nejde nám o to, abychom úplně zrušili soudce, ale abychom jejich práci učinili mnohem racionálnější," řekl časopisu New Scientist hlavní autor programu elektronického soudce Pedro Valls Feu Rosa - člen nejvyššího odvolacího soudu brazilského státu Espirito Santo. Podle něho většina soudních případů je ve své podstatě jednoduchá. Vyžaduje pouze popsání události a odpovědi na snadné otázky. V případě autonehody tedy například: Kdo porušil pravidla silničního provozu? Jel nepřiměřenou rychlostí? Byl pod vlivem alkoholu? Spáchal už dříve závažnější dopravní přestupky? Odpovědi jsou také jednoduché, obvykle pouze ano nebo ne. V takových situacích není podle soudce Feu Rosy vůbec zapotřebí zákon komplikovaně vykládat jako při jiných, obtížnějších případech. Rozhodování vychází z pohledu do zákoníku, který jasně říká, jaký trest za takové jednání přísluší. Počítačový program nejen že vyhodnotí vinu a navrhne rozsudek, ale současně z dané databáze také vybere jeho zdůvodnění, které je možné rovnou vytisknout a jež může soudce podepsat. Pokud se odsouzený neodvolá, je soudní řízení ukončeno. Soudce Pedro Valls Feu Rosa předpokládá, že po zkušební době by se jeho počítačový systém mohl v Brazílii ujmout pro vyřizování jednoduchých přestoupení zákona. Jak řekl časopisu New Scientist, jedná také s americkými pojišťovnami, které mají zájem na rychlém posuzování dopravních nehod. Doufá tedy, že by se princip jeho počítačového systému mohl uplatnit i v zahraničí. Zkušení soudci však obvykle ke svému elektronickému kolegovi nechovají moc důvěry. "Již v šedesátých letech se o takovém využití počítačů uvažovalo i u nás. Patrně však není náhoda, že se to nikdy neuskutečnilo," uvádí předsedkyně Nejvyššího soudu Eliška Wagnerová. "Aplikace práva není řemeslem, které lze nahradit počítačovou 'pásovou výrobou'. Je to jedinečné umění. Dopředu nelze vymyslet všechny otázky, jejichž zodpovězení je podstatné pro spravedlivé posouzení případu. A už vůbec nelze postihnout měnící se významové proporce mezi odpověďmi."

Koho může nahradit počítač?

Brazilský počítačový program, který dokáže při jednoduchém rozhodování nahradit živého soudce, je zatím ve stadiu pokusů. Nicméně připomíná, že se stále více blíží okamžik, kdy budou počítače schopny převzít i činnosti dosud považované za intelektuální a pouze lidské. Co vlastně počítač umí? Je schopen v rámci přesně stanovených pravidel postupovat tak, aby dosáhl jasně definovaného výsledku. Například při hraní šachů dnes už dokáže zvolit herní strategii lépe než kterýkoli člověk. V brazilském pokusu zase zvládne vybrat ze zákoníku ty paragrafy, které se týkají daného porušení zákona. Počítač dnes zastane práci daňového poradce při sestavování nepříliš složitého daňového přiznání. Na jednotce intenzivní péče nemocnice v americkém Salt Lake City experimentální počítač navrhuje, jaká antibiotika by měl nemocný dostávat. Počítač netrpí stresem ani zapomnětlivostí, takže se mnohem lépe než lékaři vyhýbá medikamentům způsobujícím danému pacientovi alergie či jejich nevhodným kombinacím. Počítač prostě je, či časem bude schopen převzít takovou duševní práci, která je založena na opakovaném používání jasných, třebaže složitých pravidel a rutinních postupů. Nezvládne však činnosti, pro které mu nikdo nevymyslí program - tedy práci tvůrčí. V ní budou zřejmě lidé vždycky nenahraditelní. (jet)



Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video