Vojtěch Cepl soudil první kolo sporu. pražský vrchní soud mu poté kauzu odňal, Ústavní ale toto rozhodnutí zrušil.

Vojtěch Cepl soudil první kolo sporu. pražský vrchní soud mu poté kauzu odňal, Ústavní ale toto rozhodnutí zrušil. | foto: Dan Materna, MAFRA

Soudce Cepl bude dál řešit justiční mafii, námitka neuspěla

  • 7
Soudce Vojtěch Cepl mladší se může dál zabývat kauzou takzvané justiční mafie. Pražský vrchní soud neuznal námitku, že je podjatý. Oznámil to právní zástupce jednoho z žalujících Jaroslav Ortman. Dodal, že s klientem, místopředsedou Nejvyššího soudu Pavlem Kučerou, zvažuje podání ústavní stížnosti.

Spor o podjatost je dalším procesním problémem ve vleklém sporu bývalé nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové s představiteli justice včetně nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké.

Podle Ortmana odmítl vrchní soud soudcovu podjatost z formálních důvodů. Jeho klient Kučera ji nepodal v zákonné patnáctidenní lhůtě od doručení nálezu Ústavního soudu.

Cepl však podle právníka později zaslal účastníkům sporu usnesení, aby se do 15 dnů k jeho možné podjatosti vyjádřili, a jeho klient tak učinil. Vrchní soud nyní rozhodl, že soudce pochybil. Zároveň prý označil Ceplovo dřívější komentování nepravomocného rozsudku v médiích za "značně nestandardní".

"Předběžně jsme s panem doktorem projednávali, že bychom podali v případu ústavní stížnost proti postupu soudce Cepla," uvedl Ortman. Proti rozhodnutí vrchního soudu se totiž nedá odvolat.

Cepl soudil první kolo sporu o tom, kdo se dá označovat za justičního mafiána. Odvolací pražský vrchní soud mu poté kauzu odňal, Ústavní soud ale toto rozhodnutí zrušil. Ortman podal námitku podjatosti proti Ceplovi zejména kvůli tomu, jak se soudce o případu vyjadřoval v médiích.

Případ údajné justiční mafie má počátek v prosinci roku 2007, kdy Benešová tímto výrazem označila několik justičních představitelů včetně Vesecké, Kučery a exministra spravedlnosti Pavla Němce. Podle ní zasahovali do vyšetřování údajné korupční kauzy tehdejšího šéfa lidovců Jiřího Čunka.

Justiční činitelé následně Benešovou zažalovali. Cepl však jejich žalobu z větší části zamítl s vysvětlením, že se při vyšetřování lidoveckého předsedy někteří ze jmenovaných opravdu několikrát setkali a vyměňovali si informace, které si sdělovat neměli.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video