Předseda sudetoněmeckého sdružení Bernd Posselt

Předseda sudetoněmeckého sdružení Bernd Posselt | foto: MF DNES

Požadavek na vrácení majetku Němcům je zpátky, soud zrušil změnu stanov

  • 315
Mnichovský soud zrušil loňskou změnu stanov Sudetoněmeckého krajanského sdružení, po níž ze základního dokumentu této organizace zmizel požadavek na vrácení zkonfiskovaného majetku. Zároveň zamítl stížnost, že se změnou musí souhlasit všichni sudetští Němci. Odpůrci se přesto radují z vítězství.

Podle rozsudku nedalo vedení spolku před schválením stanov dostatek prostoru pro vypořádání všech připomínek. Soud však zároveň zamítl stížnost některých menších sudetoněmeckých organizací, které se domnívaly, že pro stažení požadavku na vrácení majetku ze stanov je nutný souhlas všech sudetských Němců.

V původním znění stanov se uvádělo, že sdružení „prosazuje právní nárok na domovinu, její znovuzískání a tím i realizaci práva národnostních skupin na sebeurčení“ a že „hájí právo na vrácení zkonfiskovaného majetku sudetských Němců, případně na jeho rovnocennou náhradu nebo na odškodnění za něj“.

Loni však organizace, která zastupuje především zájmy Němců vysídlených po druhé světové válce z bývalého Československa, oba tyto články ze stanov vypustila. Pro změnu hlasovalo přes sedmdesát procent sudetoněmeckých organizací.

Odpůrci změny stanov rozhodnutí napadli u soudu. Tvrdili, že vypuštěním zmínky o vracení majetku se mění účel Sudetoněmeckého krajanského sdružení, a proto je nutný souhlas všech jeho členů. „Podle rozhodnutí soudu se novou formulací stanov nemění účel sdružení, jak tvrdili žalobci z řad pravicového Witikobundu, a většina, kterou byla změna schválena, byla více než dostatečná,“ sdělila v pondělí mluvčí sdružení Hildegard Schusterová. Podle ní dal soud vedení organizace v politické rovině za pravdu.

Přesto však soud nové stanovy zneplatnil, protože vedení spolku podle něj neposkytlo dostatečnou lhůtu pro vypořádání všech připomínek. Podle serveru Týden.cz však vedení návrh na úpravu stanov v nezměněné podobě předloží spolkovému shromáždění znovu 28. února a předpokládá, že se i napodruhé najde dostatek hlasů pro jeho schválení.

Odpůrci změny stanov vnímají rozhodnutí soudu jako své vítězství. „Změna stanov byla zrušena. Europoslanec za Křesťansko-sociální unie Bavorska (a nejvyšší představitel sudetoněmeckého sdružení) Bernd Posselt tak neuspěl ve své snaze vzdát se sedmdesát let po protiprávním vyhnání práva na vlast,“ uvedl v tiskovém prohlášení Ingolf Gottstein, který žalobu podal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video