Soud zrušil popravy mentálně postižených

  • 26
Nejvyšší soud USA ve Washingtonu rozhodl, že popravy mentálně retardovaných lidí jsou protiústavní. Zrušil tak svůj verdikt z roku 1989, kdy porota naopak popravy duševně nemocných lidí schválila. Podle analytiků rozhodnutí vrcholné justiční instance odráží názorový posun v americké společnosti.

"Nejde ani tak o to, kolik států je proti popravám duševně nemocných, ale celkový trend je důležitý," prohlásil soudce John Paul Stevens.

Nejvyšší soud nyní rozhodl ve prospěch vězně Daryla Renarda Atkinse, který v roce 1996 zastřelil amerického vojáka. Atkinsovi právníci uvedli, že má IQ 59, nikdy se o sebe sám nestaral a ani neměl práci.

Pouze dva americké státy, které praktikují trest smrti, odmítly v roce 1989 absolutní tresty pro mentálně retardované zločince. Nyní tento názor zastává už osmnáct států.

Ve dvaceti dalších se popravy duševně nemocných uskutečňují. Na exekuci čeká několik set lidí. Všichni teď mají právo žádat zrušení rozsudků smrti výměnou za doživotní tresty. Stačí, když se jim podaří dokázat, že jejich IQ je 70 nebo nižší.

Texas vetoval zákaz poprav
Texaský guvernér Rick Perry v červnu 2001 vetoval návrh zákona předložený místní legislativou, který by znemožňoval popravy mentálně zaostalých odsouzenců. Nový zákon navrhoval zákaz poprav mentálně postižených s tím, že o tom, zda je odsouzený mentálně retardovaný, rozhodne soudce spíše než porota.

Předkladatel návrhu zákona, demokratický senátor Rodney Ellis vyjádřil nad rozhodnutím nástupce současného amerického prezidenta George Bushe v guvernérské funkci zklamání. Vyslovil přesvědčení, že se tím zhorší image Texasu nejen v USA, ale i ve světě.

Perry svoje veto odůvodnil tím, že zákon není nutný, protože stát prý má dostatek bezpečnostních mechanismů, aby mentálně postižené chránil. Podle něho je na soudní porotě, aby definitivně rozhodla, zda se bude řídit názory expertů o duševním stavu souzeného, a určila, že jeho případná duševní porucha je polehčující či přitěžující okolností.

Neprávem vězněný mentálně postižený Američan dostal v sobotu po 22 letech svobodu. Justiční omyly se dějí.

"Věřím tomu, že je špatné popravovat mentálně postižené jedince, ty, kteří nechápou závažnost svých činů a kteří nejsou schopni rozlišovat mezi tím, co je zlé a co je dobré. A my v současné době v Texasu popravy mentálně postižených nepovolujeme ," tvrdil texaský guvernér.

Texas popravil šest mentálně postižených
Podle statistiky Informačního centra o trestu smrti popravil Texas od roku 1982 šest mentálně retardovaných obžalovaných. A dva z nich popravil v době guvernérství současného prezidenta George Bushe.

Texas ve Spojených státech bezprecedentně vede v počtu vykonaných poprav. Pouze za letos tam bylo popraveno osm lidí. Od roku 1982 jich celkem bylo 247.

George Bush prohlásil, že s popravami mentálně postižených nesouhlasí, jeho mluvčí však uvedl, že k návrhu nového zákona se vyjadřovat nechce. "Nikdy bychom neměli popravit jedince, který je mentálně postižený. A náš právní systém tyto jedince chrání," prohlásil Bush.

Floridský guvernér Jeb Bush, bratr současného prezidenta, zákon o zákazu poprav mentálně postižených podepsal, čímž se Florida stala patnáctým státem v USA, který tento zákon ratifikoval.

Senátor Ellis Perryho veto ostře zkritizoval:" Vypadáme před světem jako barbaři. Guvernér Perry měl historickou příležitost světu ukázat, že nejsme pouze tvrdí v potírání kriminality, ale že máme také smysl pro spravedlnost a soucit. Tuto příležitost Perry promarnil."

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video