Lékaři ivančické nemocnice u Okresního soudu pro Brno-venkov. Na snímku Aleš Soukal, Romana Hanušová, Lenka Šicová, Dana Staňková

Lékaři ivančické nemocnice u Okresního soudu pro Brno-venkov. Na snímku Aleš Soukal, Romana Hanušová, Lenka Šicová, Dana Staňková | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Soud zrušil podmínku sestře potrestané za špachtli v těle pacientky

  • 35
Brněnský krajský soud zrušil podmínku zdravotní sestře Romaně Hanušové, kterou jí v červenci uložil Okresní soud pro Brno-venkov za osmadvacet centimetrů dlouhou špachtli zašitou do těla pacientky. Kauzu tak nyní musí znovu řešit okresní soud.

V červenci soud dospěl k závěru, že ze čtveřice zdravotníků, kteří se před dvěma roky podíleli na operaci pacientky, se dvě sestry dopustily nedbalostního ublížení na zdraví. Jedné z nich za to navíc uložil podmínku. Nyní musí ale vynést rozsudek nový.

"Odvolací senát krajského soudu dospěl k závěru, že verdikt Okresního soudu Brno-venkov byl předčasný. Nevypořádal se se všemi otázkami," komentoval rozhodnutí předseda senátu Jiří Šoukal.

Při novém projednávání proto bude soud muset znovu povolat klíčové svědky, kteří už v případu vypovídali. Bude ale třeba vyslechnout i svědky nové. Je také potřeba zjistit, jestli byly nástroje po operaci přepočítány a kdo nástroj, takzvaný ekartér, držel v ruce jako poslední.

Vznikne i nový znalecký posudek, na kterém se budou podílet lékaři z oblasti chirurgie, urologie a gynekologie. Musí v něm shrnout vše, co se během operace stalo, a doplnit, co scházelo v původním posudku. Vytvoření takového posudku je podle odvolacího soudu nutné, protože operace byla výjimečná a navíc zvláště obtížná.

Nástroj zůstal v těle pacientky 145 dní

Pacientka Zdeňka Kopečková podstoupila gynekologický zákrok 25. září 2009. Operace, kterou vedl primář Aleš Soukal, měla trvat třicet minut, ale kvůli komplikacím se protáhla na čtyři hodiny. Po výkonu zůstal v těle pacientky tak zvaný ekartér, tedy špachtle dlouhá 28 centimetrů. Nástroj byl v těle pacientky celých 145 dní.

Zdravotníci ivančické nemocnice zapomněli po operaci v těle pacientky 28 centimetrů dlouhou kovovou špachtli.

Odhalit ji prý mohly sestry Romana Hanušová a Lenka Šicová. Šicová coby vedoucí na sterilizaci údajně byla zavalena prací. Přehlédla proto, že v jednom z chirurgických setů špachtle chybí, což bylo odhaleno až devět dní po operaci. Šicová se za své pochybení omluvila a vinu přiznala. Proto v jejím případě okresní soud upustil od potrestání.

Hanušová sice zahájila pátrání po nástroji, ale nakonec se spokojila s tím, že byl patrně vyhozen do odpadu, a nechala set doplnit novou špachtlí. Vinu nepřiznala, proto původně dostala "výchovný" trest v podobě měsíčního vězení s podmíněným odkladem na jeden rok.

Pokud by si sestry plnily své povinnosti, mohla Šicová zkrátit utrpění pacientky o 134 a Hanušová o 122 dní. Celé nedopatření bylo odhaleno až po četných stížnostech pacientky na úporné bolesti, špachtli pak chirurgové vyjmuli.

Primář Soukal potrestán nebyl stejně jako instrumentářka Dana Staňková. Proti verdiktu okresního soudu se odvolal státní zástupce, pacientka i zdravotní sestry.

, ,

Video