Zatýkání extremistů z Vítkova

Zatýkání extremistů z Vítkova | foto: Policie ČR

Soud zřejmě prodloužil vazbu obviněných žhářů z kauzy Vítkov

  • 64
Čtveřice obviněných ze žhářského útoku na romskou rodinu ve Vítkově čeká ve vazbě na soud, který pravděpodobně začne v květnu. Soud rozhodoval, jestli jim vazbu prodlouží, nebo je propustí. Pravděpodobně pobyt za mřížemi prodloužil, rozhodnutí ale zatím nezveřejnil.

Žalobě pro trestný čin pokusu o vraždu čelí Václav Cojocaru, Jaromír Lukeš, Ivo Müller a David Vaculík. Zásahová jednotka vězeňské služby je postupně předvedla za mimořádných bezpečnostních opatření před senát Krajského soudu v Ostravě. Právníci třech obžalovaných žádali o propuštění z vazby, čtvrtý se nevyjadřoval.

"Podle mého názoru ale důvody vazby dál trvají," řekla ČTK státní zástupkyně Brigita Bilíková.

Soudce s největší pravděpodobností vazbu opět prodloužil, jeho mluvčí Barbary Plchotové ale rozsudek nebude zatím komentovat. "Rozhoduje v neveřejném jednání. Výsledek zveřejníme až poté, co ho obdrží všichni účastníci, což může být až příští týden," upřesnila mluvčí.

"Žádost o propuštění jsme spolu konzultovali jako teoretickou možnost. Nepodali jsme ji - a ani tak v nejbližší době nehodláme činit," řekl Ladislav Myšák, obhájce Cojocaru.

Advokát dodal, že se připravuje na proces a obhajobu svého klienta chce postavit na tvrzení, že není pro společnost nijak nebezpečný. "Jednání, z kterého je obviněn, nijak neorganizoval a ani je neinicioval a hlavně nevěděl, že v době, kdy do domu házel zápalnou láhev, jsou uvnitř lidé," řekl Myšák.

Samotný proces se čtveřicí mladých pravicových radikálů začne zřejmě 3. května, rozsudek by mohl padnout v červnu. Stejně jako jednání o vazbě budou i hlavní líčení budou doprovázet mimořádná bezpečnostní opatření.

Týkat se budou jak obžalovaných, které opět přivedou zakuklení, brokovnicemi a samopaly ozbrojení muži v neprůstřelných vestách, tak i veřejnosti, která se zřejmě bude muset podrobit důkladnějším osobním prohlídkám.

Rodinu bude zastupovat u soudu zmocněnec

Domek ve Vítkově vyhořel loni v noci z osmnáctého na devatenáctého dubna. Uvnitř tehdy spala osmičlenná romská rodina. Při požáru utrpěli popáleniny Pavel Kudrik a Anna Siváková, nejhůře dopadla jejich ani ne dvouletá dcera Natálka - oheň ji popálil na osmdesáti procentech těla.

Rodina bydlí nyní v novém domě v Budišově nad Budišovkou. Natálka má před sebou ještě celou řadu operací. Popálená kůže neroste, jako když je zdravá a na různých místech těla bude dítě stahovat.

Chirurgové se například snaží průběžně uvolňovat pokřivené prsty na rukou, které popálená kůže stahuje dovnitř dlaně. Natálce ale začal před několika dny modrat malíček na levé ruce a hrozilo, že odumře a sepse ohrozí celou dlaň. Lékaři proto museli prst amputovat.

Zatímco každá matka se těší na to, až její dítě vyroste, Anna Siváková přiznává, že by si přála, aby Natálka zůstala tak malá, jako je nyní. "Nerostla by a nemusela na další operace. A taky by nepřišel den, kdy se mě jednou zeptá, kdo a proč jí to udělal, jak to, že je jiná než ostatní."

Za několik týdnů půjde spolu s manželem svědčit k soudu. Zastupovat je bude zřejmě zmocněnec Markus Pape. "Žádný obhájce se nenašel, takže budu rodinu u soudu zastupovat já," říká Pape, který rasově motivované trestné činy v České republice dlouhodobě sleduje.


Video