Bývalý rektor zlínské univerzity Ignác Hoza a kvestor Alexander Černý (vlevo) mohli jít kvůli podvodům s přijímáním studentů až na deset let do vězení. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Soud zprostil bývalé funkcionáře zlínské univerzity obžaloby z podvodu

  • 0
Krajský soud zprostil viny bývalé vedení Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Funkcionáři se zpovídali z dotačního podvodu, podle žalobce přijali více než tisíc studentů na obory bez akreditace. Hrozilo jim až desetileté vězení. Obhájci zkritizovali policii a žalobce za to, že věc nechali dojít až k soudu.

Obžalovaní byli bývalý rektor Ignác Hoza, kvestor Alexander Černý a děkan tehdy právě vznikající Fakulty logistiky a krizového řízení Vladimír Mrkvička.

Státní zástupce Leo Foltýn žalobu vysvětlil tím, že v roce 2009 univerzita přijala 1 072 studentů na obory, na které škola neměla akreditaci. Funkcionáři podle něj věděli, že budou zahrnuti i do celkových počtů školy, takže ministerstvo uvolní víc peněz.

Bývalý rektor Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Ignác Hoza před soudem.

Trojici hrozilo až desetileté vězení, žalobce Foltýn v závěrečné řeči na jejich vině trval a navrhoval trest ve spodní hranici.

"Podle mě zakládání nové fakulty neproběhlo v souladu se zákonem. Všichni tři obžalovaní se přitom podíleli na žádosti o příspěvek, ve které uvedli nepravdivé údaje," prohlásil státní zástupce.

Obhájci naopak navrhli zproštění svých klientů v plném rozsahu.

"Nebyla naplněna skutková podstata trestného činu podvodu. Vždyť i ministerští úředníci potvrdili, že stát o žádné peníze nepřišel," zdůraznili.

Soudkyně Iveta Šperlichová jim dala za pravdu. "Žádost, o kterou se žaloba opírá, je obecná, formální. Neuvádí se v ní konkrétní čísla, pro kolik studentů má být dotace určena, kde budou studovat, v jakých oborech. I úředníci ministerstva potvrdili, že tak má žádost vypadat," upozornila soudkyně.

Oba obhájci přitom zkritizovali práci státních orgánů. "Policie mohla podstatu problému zjistit už v rámci vyšetřování a věc vůbec nemusela dojít k trestnímu stíhání a už vůbec ne k soudu," uvedl Alexandr Nett, obhájce bývalého rektora Hozy a děkana Mrkvičky.

"Celá kauza je fiaskem policie i státního zástupce," doplnil Jaroslav Brož, obhájce kvestora Černého.

Všichni tři obžalovaní u soudu v závěrečných řečech prohlásili, že se necítí vinni.

Kauza mi zničila zdraví a zostudila rodinu, tvrdí kvestor

"Sám jsem byl u toho, když akreditační komise jednala o dvou nově vznikajících oborech a nikdo z komisařů k nim neměl jakékoliv výhrady. Byly to totiž obory, které už několik let byly akreditované na Fakultě technologické," řekl bývalý rektor univerzity Ignác Hoza.

"Nikdy jsem se nesnažil zajistit pro školu jakékoliv peníze podvodem," uvedl zakládající děkan Fakulty logistiky a krizového řízení Vladimír Mrkvička.

Kvestor Alexander Černý upozornil, že kauza, která se táhla několik let, jej hodně poškodila. "Profesně mě prakticky zlikvidovala a celou rodinu zostudila. Zdravotně mi dala zabrat natolik, že jsem musel podstoupit těžkou operaci," sdělil soudu Černý.

Až bude rozhodnutí soudu pravomocné, mohou se všichni tři domáhat náhrady škody. Jestli toho využijí, zatím jasné není. "Je otázka, jestli budou chtít další roky podstupovat podobné soudní martyrium," poznamenal obhájce Alexandr Nett.

Případ navíc zatím u úplného konce není, rozhodnutí není pravomocné, odvolat se totiž může státní zástupce, který si lhůtu pro odvolání ponechal.

,

Video