Soud znovu řeší žhářský útok na Romy

Soud se znovu pokouší zjistit, kdo v roce 1998 v Krnově hodil zápalnou láhev do bytu romské rodiny Kováčových a těžce přitom popálil starší ženu. Tři mladíci, kteří jsou z útoku obžalovaní, stanuli před stejným krnovským soudem, který je před necelým rokem zprostil obžaloby kvůli nedostatku důkazů.

Po odvolání státního zástupce však Krajský soud v Ostravě nařídil případ, který tehdy v zemi vyvolal nebývalou vlnu odporu proti rasismu, znovu otevřít.

"Soud nám nařídil doplnit dokazování a odstranit rozpory ve výpovědích některých svědků," vysvětlil předseda senátu Lumír Čáblík. Obhájci obžalovaných však naznačovali, že ani doplněné dokazování příliš nového do kauzy nevnese.

Ani po dnešním, pátečním hlavním líčení není jasné, zda soud nyní původní rozsudek změní. Případ byl znovu odročen kvůli výslechu dalších svědků a znalců. Emilie Žigová, která byla při požáru přízemního bytu těžce popálená na nohou, má dodnes velké bolesti a špatně chodí. Také ona a její příbuzní však tvrdí, že nikoho z útočníků neviděli.

Případ označují právníci za velmi složitý. Mladíky zatkli kriminalisté v několika dnech následujících po žhářském útoku. Při domovních prohlídkách u nich našli materiály týkající se fašismu. Chlapci byli známí tím, že se oblékali jako skini a pronášeli urážlivé výroky na adresu Romů. Někteří jejich známí i sestra jednoho z nich vypověděla, že se mezi jejich přáteli po útoku mluvilo o tom, že byt zapálili oni. Někteří jejich přátelé tvrdili, že o tom obžalovaní mluvili v hospodě. Před soudem však svědci nakonec změnili výpovědi tak, že vyzněly ve prospěch obžalovaných.

Bruntálský státní zástupce Libor Malý označil vývoj kauzy za ukázku nedokonalosti našeho právního systému. "Nemohl jsem využít stěžejní důkaz - jejich doznání," vysvětlil. Mladíci se totiž po zatčení přiznali, ale odmítili to zopakovat do protokolu, takže z právního hlediska to je stejné, jako by se nikdy nepřiznali.

"Nejsou žádní přímí svědci útoku. Nikdo neviděl, že by mladíci měli zápalné láhve. Ani zkoumání jejich oděvů neukázalo žádné stopy po zplodinách z hoření. Ani nepřímé důkazy podle nás netvoří ucelený řetězec, který by ukázal jejich vinu," vysvětlil předseda senátu, proč mladíky původně zprostil obžaloby. Nyní podle pokynu nadřízeného soudu vyslýchá znovu svědky a vyptává se jich, proč vypovídali před soudem jinak než v přípravném řízení. Radek Bedri, Jan Bučko a Jaroslav Bahníček obžalovaní z obecného ohrožení, těžkého ublížení na zdraví a poškozování cizí věci včera stejně jako při předešlém hlavním líčení odmítli vypovídat. Hrozí jim až čtyři roky vězení, protože v době útoku byli mladiství.

Kauzu sledují aktivisté zabývající se ochranou lidských práv. "Opravdu nevylučujeme, že za útokem stál ještě někdo jiný. Problém je však v tom, že to zřejmě policie řádně nevyšetřila," uvedl už dříve Markus Pape z Evropského centra pro práva Romů. "Udělali jsme maxixmum a bylo velmi obtížené ty mladíky vůbec dostat před soud," tvrdí naopak bruntálský policejní ředitel Milan Navrátil.


Video