Soud zmírnil trest za šikanu disidentů

  • 21
Bývalý důstojník Státní bezpečnosti Petr Žák nakonec nepůjde do vězení za to, že šikanoval disidenty v rámci akce Asanace. Odvolací soud zmírnil tříletý trest na podmíněný se zkušební dobou pěti let. "Nepochybovali jsme ale o vině," prohlásil předseda senátu Tomáš Stuchlík.

Dalším dvěma důstojníkům pražský městský soud potvrdil podmíněné tříleté tresty se čtyřletým odkladem. Státní zástupkyně nevyloučila, že podá dovolání k Nejvyššímu soudu.

Obvodní soud uložil v prosinci devíti z deseti někdejších krajských velitelů StB podmínky. Důstojníci tajné bezpečnosti za Husákova režimu řídili akci, která měla donutit vytypované disidenty k emigraci z Československa.

Soud tehdy zdůvodnil podmíněné tresty tím, že od spáchání činu uběhla už dvě desetiletí a odsouzení ho pravděpodobně nebudou opakovat. Nepodmíněný trest dostal pouze třiapadesátiletý Petr Žák z někdejší královéhradecké správy StB.

Nejmladší z důstojníků podle obvodního soudu týral disidenty až příliš aktivně. Odvolací soud to uznal, ale delší zkušební dobu považuje za dostatečný trest. Žákův advokát uvedl, že spolu s klientem zváží dovolání k Nejvyššímu soudu.

Odvolací soud zároveň zamítl požadavek obětí Asanace na finanční odškodnění. Manželům Čeřovským doporučil řešit věc v občansko-právním řízení.

Čeřovští se chtějí na dalším postupu dohodnout s advokátem. "Nevylučujeme, že budeme žalovat stát o náhradu škody, ať si potom vymáhá peníze od bývalých pracovníků StB," komentoval rozhodnutí soudu bývalý chartista Zbyněk Čeřovský.

Petr Žák se zodpovídá i z údajného podvodu, kterého se měl dopustit po roce 1989, kdy začal podnikat. Podle žaloby se pokusil prodat směnku na 45 milionů korun. Soud ho za to už poslal do vězení, odvolací soud ale vrátil případ k novému projednání.

Podle královéhradecké policie se podílel i na dalším trestném činu. Jako jeden ze čtveřice mužů měl slibovat podnikatelům zajištění úvěru. Na provizích vybrali osmnáct milionů korun, úvěr však podle vyšetřovatelů nezařídili.

,

Video