Jihoafrický policista odvádí českého podnikatele Radovana Krejčíře k soudu v Kempton Parku. (3. května 2007)

Jihoafrický policista odvádí českého podnikatele Radovana Krejčíře k soudu v Kempton Parku. (3. května 2007) | foto: Profimedia.cz

Soud zkrátil Krejčířovi o půl roku trest za podvod s akciemi

  • 13
Vrchní soud v Olomouci snížil uprchlému podnikateli Radovanu Krejčířovi trest za podvod s akciemi. Uložil mu šest let vězení. Podle loňského verdiktu, který zrušil Nejvyšší soud, měl Krejčíř ve vězení strávit o šest měsíců víc. Soud v JAR tento týden rozhoduje o jeho vydání do Česka.

Krejčíř podle soudu vylákal akcie Teplárny Otrokovice od firmy Frymis a nevrátil je. Způsobil tak škodu téměř 75 milionů korun.

Krejčíř prý akcie získal jako jednatel firmy Corado Credit z Českého Těšína. Podle obžaloby je vylákal pod falešnou záminkou, že je potřebuje pro účetní operace své společnosti. Akcie ale v rozporu s dohodou nevrátil, ani za ně údajně nepředal peníze.

Podvod s akciemi otrokovické teplárny je jen jednou z Krejčířových trestních kauz. Podnikatel, který je souzen jako uprchlý a v současné době pobývá v Jihoafrické republice, je v ČR stíhán i kvůli daňovému úniku, dalším podvodům nebo pro nedovolené ozbrojování.

Všechny procesy se ale protahují, nebo jsou pravomocné rozsudky rušeny Nejvyšším soudem, a jednotlivé kauzy se tak vracejí k soudům nižší instance. Pět let po útěku z Česka je tak Krejčíř v podstatě "čistý".

Rozhodnutí Vrchního soudu v Olomouci přichází ve stejný den, kdy jihoafrický soud rozhodoval o vydání Radovana Krejčíře do ČR.

Snahy o mé vydání jsou spiknutí, míní Krejčíř

Uprchlý podnikatel si myslí, že snaha o opětovné projednání již jednou zamítnuté žádosti o jeho vydání z Jihoafrické republiky do Česka je součástí širšího spiknutí, do kterého jsou zapletení i jihoafričtí úředníci. Naznačil to v rozhovoru pro jihoafrický deník Rapport. Rozhovory s Krejčířem zveřejnilo v minulých dnech v JAR hned několik médií.

Projednávání možnosti Krejčířova vydání měl dnes na programu jihoafrický soud. "Soudce si vyslechl argumenty českého státu i Krejčířovy obhajoby, rozsudek chce oběma stranám sdělit do konce týdne," uvedl Radek Rubeš z českého velvyslanectví v JAR.

Vrchní soud v Johannesburgu před několika dny nicméně rozhodl, že Krejčíř nemůže být zatčen ani odtamtud deportován či vydán jiné zemi, dokud nepadne konečné rozhodnutí o jeho žádosti o politický azyl v JAR.

V souvislosti s revizí zamítnutí jeho vydání Krejčíř obvinil ze spiknutí lidi jak v jihoafrické státní prokuratuře a policii, tak českou tajnou službu.


Video