Jan Pohůnek (vlevo)  před výslechem (10. října)

Jan Pohůnek (vlevo) před výslechem (10. října) | foto: ČTK

Soud zastavil stíhání zpravodajce Pohůnka z kauzy Nagyová

  • 274
Obvodní soud pro Prahu 1 zastavil stíhání zpravodajce Jana Pohůnka z kauzy Jany Nagyové. Pohůnek byl obviněn ze zneužití Vojenského zpravodajství. Podle soudu jeho jednání není trestným činem. Žalobce se může proti rozhodnutí do tří dnů odvolat.

„Zvažujeme další právní kroky. Nevylučujeme, že budeme žádat odškodnění,“ řekl České televizi, která na zastavení stíhání upozornila, Pohůnkův advokát Michal Hráský. „Celá kauza ho zasáhla velmi citelně. Přišel o zaměstnání, nemohl žádné najít a došlo k dost velké dehonestaci jeho osoby,“ dodal.

Šéf olomouckého vrchního státního zastupitelství Ivo Ištvan odmítl informace komentovat s tím, že zatím o zastavení stíhání neví. „Budeme to komentovat, až budeme mít rozhodnutí v ruce,“ řekl iDNES.cz Ištvan.

Pro žalobce zastavení stíhání není příliš dobrá zpráva. V květnu případ Nagyová rozdělili na dvě části a tu, která se týká právě zneužití Vojenského zpravodajství, chtěli co nejdřív poslat k soudu. Jak se nyní případ bude vyvíjet dál, není zatím příliš jasné (více o rozdělení případu zde). Podle ČT ale soud rozhodl, že nepotrestá ani další dva aktéry údajného zneužití Vojenského zpravodajství - Ondřeje Páleníka a Milana Kovandy. Jejich případně porušení má posoudit ministerstvo obrany. U soudu všem hrozily za zneužití pravomoci až tři roky vězení.

Poslouchal jsem jen své nadřízené, tvrdil Pohůnek

Pohůnkovo stíhání souviselo s částí případu Jany Nagyové, nyní Nečasové. Ta jako šéfka kabinetu tehdejšího premiéra podle policistů předloni v listopadu zosnovala a usměrňovala nezákonné sledování tehdejší Nečasovy manželky Radky. Představitelům Vojenského zpravodajství údajně opatřila její fotografii i adresu.

Na sledování se podle žalobců bez vědomí ministra obrany domluvila s generály Ondrejem Páleníkem, Milanem Kovandou a Janem Pohůnkem. Ten byl podle policie tím, kdo na příkaz svých nadřízených Páleníka a Kovandy sledování Radky Nečasové zajistil. Podle České televize soud rozhodl, že chování Páleníka a Kovandy má řešit samo ministerstvo obrany.

Pohůnek se hájil tím, že to nebylo sledování, ale určitá modifikace obrany proti sledování. Zpravodajci podle něj měli za úkol zjistit, zda Nečasovu tehdejší manželku nesleduje někdo jiný. Pohůnek také opakovaně tvrdil, že s Nagyovou nikdy nekomunikoval a jako voják pouze poslouchal příkazy svých nadřízených.

„Já jsem asi první důstojník tohoto státu, který je stíhán za to, že splnil rozkaz,“ řekl loni v listopadu iDNES.cz Pohůnek (více zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video