Davida Berdycha možná nepotrestají za únosy podnikatelů.

Davida Berdycha možná nepotrestají za únosy podnikatelů. | foto: Michal Šula, MF DNES

Soud zastavil stíhání Berdycha za únosy tří podnikatelů

  • 1
Proces s Davidem Berdychem a jeho komplici, kteří jsou obviněni z únosů tří podnikatelů, možná skončí bez potrestání viníků. Pražský soud totiž jejich stíhání zastavil. Zdůvodnil to tím, že obžalovaní už dostali od jiných soudů za další zločiny přísné tresty.

"Tresty, ke kterým by mohlo řízení vést, by byly zcela bez významu vedle trestů, které už byly obviněným uloženy, byť nepravomocně," řekl předseda senátu pražského městského soudu Petr Braun.

Pokud by žalobce podal proti verdiktu stížnost, rozhodnutí by musel prověřit odvolací vrchní soud. Obžalovaní ale také mohou trvat na tom, aby byl případ při hlavním líčení projednán, dodal Braun.

Berdych si už odpykává ve vězení sedmiletý trest za vydírání podnikatele a přechovávání padělaných bankovek. Loni mu přibyl další, víc než devítiletý
trest. Na rozsudek za zločiny spáchané údajně ve spolupráci s elitními detektivy teprve čeká.

Berdych už dosáhl maximálního trestu
V dalších případech zatím procesy nezačaly - je ale pravděpodobné, že u hlavních aktérů budou případy postupně končit také zastavením stíhání. Berdych může dostat v součtu maximálně 15 let odnětí svobody, což už nasbíral.

Vedle Berdycha zastavil městský soud trestní stíhání také u Radka Trumpeše, Josefa Kunstata a bývalého dopravního policisty Jiřího Železného. V kauzách gangu kolem Berdycha jim už středočeský krajský soud nepravomocně vyměřil třináct, osm a šest a půl roku vězení.

Únosce se vydával za policistu
V obžalobě, kterou dostal Braunův senát, jde o únosy tří podnikatelů z října 2000 a dubna 2001. Pachatelé se obětí zmocnili lstí - jeden z gangu, podle obžaloby Železný, se v uniformě vydával za policistu a předstíral dopravní kontrolu. 

První oběť únosu si podle obžaloby Berdych a další muži vyhlédli v říjnu 2000 v Praze 4. Jana H. donutili nastoupit do auta a odvezli ho do rekreační chaty u Prahy. Tam ho čtyři dny drželi s očima přelepenýma páskou, spoutanýma rukama a kuklou na hlavě. Údajně ho kopali a tloukli plnou plastovou lahví do hlavy.

Pohrůžkami od něj prý vymohli klíče od bytu a kanceláře a šeky na 400 tisíc korun. Potom mu podle obžaloby ukradli dva automobily a způsobili mu škodu přes 1,3 milionu korun.

Další dvě události se odehrály v dubnu 2001. Železný se tehdy vydával za policistu a prováděl fiktivní dopravní kontroly v Praze 10 a 6. Když mu projíždějící řidiči zastavili, údajně je násilím za pomoci kompliců vtlačil
do vozu. Dvěma obětem podle obžaloby svázali nohy a ruce, nasadili kuklu a odvezli je na chatu, kde je několik dnů drželi.

Michala M. údajně kopali, tloukli a cvakali mu u hlavy pistolí. Po něm i Petru M. žádali pěti- až sedmimilionové výkupné. Krádežemi luxusních vozidel, vykradením trezoru a odcizením dalších věcí způsobili podle obžaloby bezmála šestimilionovou škodu.

Berdych měl útočit i na Sotonu
Obětí násilí byl podle obžaloby i policejní informátor Luboš Sotona, korunní svědek nejznámější korupční aféry 90. let, který přispěl k odsouzení bývalého šéfa Centra kuponové privatizace a Střediska cenných papírů Jaroslava Liznera.

Berdych podle žalobce před několika lety v černé
policejní kombinéze na Sotonu vystřelil gumové projektily a zasáhl ho pod levé rameno. I Berdychovo stíhání za tento útok bylo dnes zastaveno.

Později se po Sotonovi slehla země a policie po něm marně pátrá. Podle některých spekulací se stal obětí lidí kolem Berdycha.

,

Video