Soud o embrya

Soud o embrya - Natallie Evansová (vpravo) a Lorraine Hadleyová zklamaně opouštějí budovu soudu v Londýně, který zamítl jejich žádost použít svá zmrazená embrya pro vývoj dítěte. (1. října 2003) | foto: ČTK

Soud zarazil Britkám umělé oplodnění

  • 9
Dvě Britky prohrály soudní bitvu o děti, které chtěly mít ze zmrazených embryí přes nesouhlas svých bývalých partnerů. Jedenatřicetiletá Natallie Evansová a o sedm let starší Lorraine Hadleyová chtěly, aby jim soud povolil dokončit umělé oplodnění, které začaly se svými expartnery.

Oba muži totiž stáhli svůj souhlas s tím, aby byla zmrazená embrya použita i po rozchodu páru.

Evansová uvedla, že tato forma oplodnění pro ni byla jedinou přirozenou cestou k početí dítěte od té doby, co prodělala rakovinu. "Zoufale po dítěti touží, vždycky o něm snila," řekl její právník novinářům.

"Říci, že je Natallie zklamaná by bylo slabé, je zničená. Ta embrya jsou pro ni její děti. Lorraine je rozhodnutím soudu přirozeně také zklamaná a rozrušená," pokračoval obhájce.

Obě ženy soudně napadly zákon o oplodnění a embryolgii z roku 1990. Podle ní musí být embryo zničeno, pokud jedna ze zúčastněných stran nesouhlasí s jeho dalším uložením a použitím.

Soudce Nicholas Wall vyjádřil ženám své sympatie, nicméně řekl, že zákon musí být dodržen. "Zákon umožňuje muži říci, že nechce být otecem dítěte ženy, se kterou se rozešel a se kterou nemá kromě zmrazenýcj embryí už nic společného," prohlásil soudce.

"Bylo by snadné kritizovat muže v pozici těch z tohoto případu. Taková kritika v mém rozsudku by ale nebyla fér," doplnil soudce.

Evansová si nechala odstranit vajíčka z vaječníků před svým onemocněním rakovinou. Headleyová v té době už měla dvě embrya v "lékařské uschově".

Britský zákon o oplodnění stanovuje, že souhlas kterékoli strany může být stažen kdykoli před použitím embrya. Podle soudce Walla bere zákon velký ohled na nenarozené dítě.
   
Wall také řekl, že pokud by se ženám jejich přání splnilo a dítě z embrya by porodily, byli by muži jejich biologickými otci a nesli by za ně i finanční odpovědnost. Nemohli by si ale užít žádnou formu přirozeného rodičovského vztahu.

Předseda etické komise Britské lékařské komory dr. Michael Wilks rozsudek přivítal jako správné rozhodnutí. "Měnit zpětně pravidla o souhlasu by bylo velmi nebezpečné," prohlásil Wilks.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video