Otec se synem se hádali o urny jejich příbuzných. Soud ale žalobci nevyhověl. Ilustrační foto.

Otec se synem se hádali o urny jejich příbuzných. Soud ale žalobci nevyhověl. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Soud zamítl vydání ostatků, zůstanou synovi

  • 1
Nejvyšší soud zamítl dovolání muže, který se soudil se svým synem o vydání uren s ostatky dalších členů rodiny. Pozůstatky zesnulých totiž nemohou být předmětem občanskoprávních vztahů a tudíž ani vlastnické žaloby. Soud své rozhodnutí z 9. března zveřejnil na internetu.

Žalobce žádal, aby mu syn vydal urny s ostatky jeho rodičů a manželky. Chtěl je totiž přemístit na jiný hřbitov, který je blíže jeho bydlišti.

Obvodní soud pro Prahu 4 však žalobu zamítl. Zjistil, že žalobcův syn ukládal ostatky na stávajícím hřbitově se souhlasem pozůstalých, byl nájemcem hrobového místa a po celou dobu platil poplatky. Proto měl právo s ostatky disponovat pouze on.

Rozsudek obvodního soudu potvrdil i Městský soud v Praze, který zdůraznil, že rozhodovat o ostatcích může jen ten, kdo byl pořizovatelem pohřbu, nebo ten, na nějž přechází nájem hrobového místa.

Nejvyšší soud odmítl mužovo dovolání a odkázal na svá starší rozhodnutí.

"Návrhům domáhajícím se vydání rozhodnutí, jež se týká nakládání s ostatky, nelze vyhovět. Takové žaloby se neopírají o žádné ustanovení občanského nebo soukroměprávního předpisu, který by zakládal nárok pro určitou osobu blízkou na přemístění ostatků," stojí v rozhodnutí senátu.

Urny jsou sice movitými věcmi, avšak ostatky v nich nejsou věcmi v právním smyslu. U nich je vyloučena existence vlastnického práva a hospodaření s nimi upravuje zákon o pohřebnictví.

Žalobce se dožadoval také vydání křestních a oddacích listů zesnulých, dokladu o zpopelnění a alba se skupinovými fotografiemi žalobcových předků. Ani tyto věci však od syna nezískal. Syn totiž tvrdí, že je nemá, a otec nedokázal u soudu opak.

,

Video