Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Státní zástupci neuspěli s napadením amnestie u některých kauz

  • 51
Nejvyšší soud zamítl stížnosti čtyř státních zástupců na amnestii v konkrétních kauzách. Mimo jiné i vytunelování firmy H-System. Podle soudu jsou nepřípustné.

"Stížnost byla ve všech čtyřech případech zamítnuta jako nepřípustná, protože v tomto případě není státnímu zástupci daná možnost podat další řádný opravný prostředek. Nejvyššímu soudu proto nezbylo, než stížnosti zamítnout, aniž by se mohl zabývat stížnostními námitkami státního zástupce," řekl mluvčí soudu Petr Knötig.

Jakých kauz a jmen se stížnosti týkaly, Knötig neupřesnil. Uvedl jen, že šlo ve třech případech o zločin podvodu, v jednom případě o zločin krácení daně, poplatku a podobné povinné platby.

ČTK uvedla, že šlo mimo jiné o kauzu H-System. Mluvčí Nejvyššího soudu to potvrdil. "Rozhodnutí jsme zatím neobrželi, proto jej nemůžu komentovat," řekla iDNES.cz vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Podle ní je nutné vyčkat na odůvodnění.

Kauza H-System

Do H-Systemu investovali lidé, kteří si chtěli pořídit nové bydlení. Slíbených domů se však většinou nedočkali. Po amnestii se justice přestala zabývat podílem tří aktérů případu - Jaroslava Vítka, Jaroslava Eliáše a Ladislava Tůmy. Už dříve dostal dvanáctiletý trest vězení šéf H-Systemu Petr Smetka, na nějž amnestie nedopadla.

Nejvyšší soud kvůli prezidentské amnestii obdržel celkem pět stížností. V jednom případě ji ale vzal státní zástupce zpět. Zbylé čtyři stížnosti do Brna putovaly z Vrchních státních zastupitelství v Praze a Olomouci. Podle Knötiga další stížnosti soud nedostal.

Zbývá dovolání Pavla Zemana

K soudu ještě míří únorové dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana právě v kauze H-System. "Zatím jej nemáme. To ale může být tím, že dovolání jdou vždy nejprve na soudy prvního stupně, které je mohou mít u sebe i tři měsíce, než nám je postoupí," řekl iDNES.cz Knötig.

"My vyčkáme na toto rozhodnutí a podle něj potom budeme postupovat dál," řekla ČTK právní zástupkyně poškozených v kauze H-System Hana Marvanová. Podle advokátky by se měla amnestií zabývat nyní vláda.

Návrh na osvobození od soudních poplatků pro poškozené nepovažuje Marvanová za dostatečné řešení. "Je to výsměch, aby se museli znovu léta domáhat odškodnění u civilních soudů," prohlásila Marvanová. Soudní poplatky navíc podle ní nejsou jedinou částkou, o kterou by lidé přišli v případě, že se náhrady škody nedomohou.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek k aktuálnímu rozhodnutí řekl, že soud rozhodnutím konstatoval, že státní zástupce nemá možnost podat proti amnestii žádný další řádný opravný prostředek. "Jestliže Nejvyšší soud řekl, že stíhání nebudou pokračovat, rozhodnutí je třeba respektovat," doplnil Blažek.

Podle ministerstva spravedlnosti amnestie udělená Václavem Klausem zastavila celkem 331 případů a dotkla se více než 50 tisíc odsouzených.

Právě kvůli zastavování trestních řízení byl Klaus kritizován justicí i politiky. Část senátorů na něj dokonce podala žalobu pro velezradu. Ústavní soud již řízení zastavil (více o pokusu senátorů čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video