Nejvyšší správní soud zamítl všechny stížnosti na volby (ilustrační snímek).

Nejvyšší správní soud zamítl všechny stížnosti na volby (ilustrační snímek). | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Soud zamítl všechny výtky k volbám, se stížností neuspěli ani Piráti

  • 15
Předčasné volby do Sněmovny proběhly v pořádku. Nejvyšší správní soud zamítl všech čtyřicet dva stížností. Nevyhověl například České pirátské straně, která kritizovala pětiprocentní hranici pro vstup do Sněmovny nebo předvolební vysílání České televize. Poslední stížnost soud zamítl ve čtvrtek.

"Dnes byla rozhodnuta poslední volební stížnost, která byla odmítnuta," uvedla ve čtvrtek mluvčí Nejvyšší správního soudu Sylva Dostálová. Soud měl čas na vyřízení stížností do pátku, nakonec to stihl o něco dříve.

Věcně se soud zabýval jen osmi návrhy, ve kterých voliči upozornili na konkrétní pochybení. Ve stížnosti navíc bylo třeba označit konkrétního kandidáta, jehož zvolení se zpochybňuje.

Česká pirátská strana podala návrh na neplatnost volby všech kandidátů zvolených do Sněmovny. Piráti, kteří dostali 2,66 procenta hlasů, si stěžovali na pětiprocentní hranici pro vstup do dolní komory parlamentu. Kritizovali i předvolební zpravodajství ČT. Zemanovci nebo zelení prý dostali ve srovnání s Českou pirátskou stranou víc prostoru.

Soud však důvod k zásahu nenašel. Připomněl, že volební systém jako celek už v minulosti obstál i při přezkumu Ústavního soudu. Ani televize podle soudu nechybovala.

V jiné stížnosti soud zjistil, že jedna z komisí v Praze 2 nezapočítala několik preferenčních hlasů určených kandidátům KDU-ČSL. I tak ovšem stížnost zamítl, chyba totiž nemohla ovlivnit zvolení pražského lídra lidovců Daniela Hermana.

Osmnáct stížností soudci odmítli z procesních důvodů. Návrhy totiž stěžovatelé poslali buď předčasně, nebo naopak opožděně. Návrh bylo nutné podat nejpozději deset dnů po vyhlášení výsledků voleb. Dalších šestnáct bylo vyřešeno takzvanými přípisy, protože si pisatelé podnětů stěžovali na organizačně-technické zajištění voleb či kritizovali politickou situaci v zemi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue