Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Soud zamítl stížnost Mladé fronty ve sporu o ochrannou známku MfD

  • 1
Nejvyšší správní soud bez veřejného jednání zamítl kasační stížnost akciové společnosti Mladá fronta, která se společností Mafra vede spor o platnost kombinované ochranné známky deníku Mladá fronta Dnes.

Mladá fronta neúspěšně požadovala, aby Úřad průmyslového vlastnictví prohlásil známku za zcela neplatnou. Poté neuspěla se žalobou u Městského soudu v Praze, nyní jí nevyhověl ani Nejvyšší správní soud, který však zatím nezveřejnil kompletní rozhodnutí.

Akciová společnost Mladá fronta je nástupnickou organizací subjektů, které od roku 1945 vydávaly deník s názvem Mladá fronta. Po změně režimu v roce 1989 se však list transformoval v nynější deník Mladá fronta Dnes, pro který jeho noví vydavatelé zaregistrovali příslušnou ochrannou známku.

Mladá fronta, která se nadále věnuje vydavatelské činnosti včetně zpravodajských periodik, tvrdí, že podobnost názvu listu se jménem společnosti může spotřebitele mást. Úředníci a soudci to ale nepotvrdili, poukázali například na to, že v kombinované ochranné známce deníku je dominantní slovo Dnes.

Společnost Mafra rozhodnutí Nejvyššího správního soudu přivítala, ale nechtěla ho blíže komentovat. "Jelikož běží ještě několik dalších sporů ohledně používání značky Mladá fronta, tak se v této věci nechceme více vyjadřovat," řekl člen představenstva Mafry Roman Latuske.

Také zástupkyně Mladé fronty Pavlína Míčová připomněla, že obě společnosti vedou více sporů. Upozornila na to, že Úřad průmyslového vlastnictví před časem alespoň zrušil platnost ochranné známky Mladá fronta Dnes pro knihy a vydávání knih.

Pro ostatní kategorie výrobků včetně periodického tisku ji ale nechal v platnosti. "Z probíhajících soudních sporů nebyl zatím pravomocně žádný rozhodnut," tvrdí Míčová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video