Jiří Hort

Jiří Hort | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Soud zamítl stížnost exministryně Kovářové v případu vraždy věřitele

  • 4
Nejvyšší soud zamítl stížnost pro porušení zákona, kterou podala bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová ve prospěch Jiřího Horta potrestaného za vraždu. Hort si odpykává trest 13,5 roku vězení.

Soud rozhodl o stížnosti Kovářové bez veřejného jednání a v pátek verdikt zpřístupnil v databázi. Podle pravomocného rozsudku Hort střelil do týla svého věřitele a jeho tělo ukryl v garáži v Trýbově ulici v Brně.

Podle stížnosti soudy tendenčně vyhodnotily provedené důkazy a podcenily indicie, které svědčily v Hortův prospěch. Vyšetřovatelé prý nevěnovali dostatečnou pozornost činnosti zastřeleného muže, který se pohyboval na hraně zákona mezi obchodníky s kradenými auty.

Nejvyšší soud stížnost zamítl s odkazem na dřívější verdikty, podle kterých Horta usvědčil řetězec nepřímých důkazů. "Nejvyšší soud již nehodlá znovu a opakovaně vyjmenovávat veškeré jednotlivé důkazy, jakož i jejich hodnocení, na základě nichž byl obviněný uznán vinným spáchaným jednáním," uvedl v rozhodnutí senát s předsedou Františkem Hrabcem.

Oběť činu zmizela v dubnu 2006. Ostatky muže se podařilo najít až po roce a půl. Tělo bylo zabaleno v igelitu a uzavřeno ve skříni. Podle kriminalistů měl garáž od svého známého zapůjčenou právě Hort. Zastřelenému muži prý dlužil asi 3,2 milionu korun. (více čtěte zde)

Ústavní soud: Soudci nechybovali

Odvolací Vrchní soud v Olomouci se případem zabýval dvakrát. Před třemi lety v červenci brněnský krajský soud Horta nejprve zprostil obžaloby z vraždy kvůli nedostatku důkazů. Vrchní soud ale rozhodnutí zrušil a vrátil věc k doplnění nových důkazů a vynesení nového rozsudku. Napodruhé byl Hort odsouzen a vrchní soud mu trest potvrdil. Dovolání pak odmítl Nejvyšší soud.

Loni se případem zabýval také Ústavní soud, podle kterého soudci v Brně a Olomouci nechybovali. Právě na verdikt ústavních soudců nyní odkázal Nejvyšší soud. "Stížnost pro porušení zákona tak, jak je koncipována, se snaží přimět Nejvyšší soud nejen k revizi rozhodnutí soudů nižších stupňů, ale ve svém důsledku i k revizi rozhodnutí Ústavního soudu, k čemuž není Nejvyšší soud oprávněn," stojí v rozhodnutí.

,

Video