Radovan Krejčíř u jihoafrického soudu. (2. prosince 2013) | foto: Reuters

Soud v JAR zamítl propuštění Krejčíře na kauci. Nevěří, že by neutekl

  • 63
Jihoafrický soud při pátečním slyšení zamítl propuštění Radovana Krejčíře na kauci. Informoval o tom na svém twitterovém účtu jihoafrický deník Beeld. Krejčíř spolu se třemi Jihoafričany čelí obvinění z pokusu o vraždu a z únosu. Ostatním třem obžalovaným soud propuštění na kauci povolil.

Krejčířovi právníci nepřesvědčili soud o tom, že v Česku pravomocně odsouzený podnikatel nebude zastrašovat svědky a neuprchne z Jihoafrické republiky. Podle novinářů přítomných v soudní síni Krejčíř ani jeho manželka po verdiktu nedali najevo žádné emoce.

Krejčíř je podle svého právníka rozhodnutím soudu zklamaný, byl to pro něj šok, uvedl server Eyewitness News na svém twitterovém účtu. Krejčíř podle něj zatím zůstává v nemocnici a pravděpodobně se odvolá k jihoafrickému nejvyššímu soudu.

Rozhodnutí o případném propuštění kontroverzního Čecha a jeho údajných kompliců soud v Johannesburgu dva týdny odkládal. Český podnikatel za sebe nabídl složit záruku 50 tisíc randů (100 tisíc korun).

Krejčíře jihoafrická policie zatkla koncem listopadu. Vyšetřovatelé ho viní, že s trojicí spoluobviněných v červnu unesl a mučil bratra údajného Krejčířova drogového kurýra, který měl do Austrálie dopravit 25 kilogramů pervitinu za 24 milionů randů (48 milionů Kč). Kurýr i s drogami ale zmizel. 

Čtveřice obviněných chtěla podle vyšetřovatelů nejprve únosem a mučením jeho bratra získat informace, kde se hledaný muž nachází. Krejčíř údajně také navrhl zadržovaného zabít, aby nezvěstného kurýra vylákal na bratrův pohřeb. Z vraždy však posléze sešlo a zbitého muže vyhodili z vozu za Johannesburgem.

Krejčíře už v JAR zadrželi mnohokrát

Jihoafrické úřady Krejčíře již tři roky vyšetřují vůli údajným nedoplatkům na daních. Berní úřad (SARS) zjistil, že Krejčíř má v JAR majetek za asi 130 milionů randů (asi 260 milionů korun), i když na sebe zapsán téměř žádný nemá. SARS též odhalil, že firma Groep Twee Beleggings, registrovaná na jeho ženu Kateřinu, mu údajně sloužila při přesunech peněz a využívali jí gangsteři jako zavražděný Lolly Jackson nebo drogový boss Glenn Agliotti.

Do JAR Krejčíř přicestoval v roce 2007 ze Seychel poté, co unikl české policii při domovní prohlídce jeho luxusní vily v Černošicích u Prahy v roce 2005. Krejčíř v Jižní Africe požádal o politický azyl. Místní úřady mu ho loni odmítly udělit, proti čemuž se Krejčíř odvolal a na výsledek stále čeká.

V ČR byl podnikatel loni odsouzen k 11 letům vězení za více než půlmiliardový daňový únik; minulý týden mu odvolací soud v Praze trest o půl roku snížil, ale uložil mu pokutu tři miliony korun. Pokud ji nezaplatí, prodlouží mu soud trest o rok a půl.

V březnu 2011 podnikla policie razii v Krejčířově domě v Johannesburgu, kde našla seznam lidí údajně určených k likvidaci. Mezi nimi byl i šéf místního podsvětí Cyril Beeka, jenž byl krátce předtím zastřelen. Po jeho rodině Krejčíř vymáhá 480 tisíc randů za svůj údajný podíl ve firmě CDS.

Jihoafrická policie zadržela Krejčíře už nejméně pětkrát: v dubnu a červnu 2007, březnu 2011, únoru 2012 a naposledy 22. listopadu společně se svým údajným blízkým spolupracovníkem Desaiem Lupondem. O několik dní později v cele skončili i dva příslušníci speciální jihoafrické policejní jednotky pro boj s organizovaným zločinem Samuel Maropeng a Jeff Nthoroane.

Krejčíř před jihoafrickým soudem na začátku prosince:

26. listopadu 2013

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video