Jilemnický zámek zůstává v majetku města.

Jilemnický zámek zůstává v majetku města. | foto: Roman Čejka

Soud zamítl nárok Harracha na zámek i sjezdovky

  • 24
Ernst Harrach, dědic hraběte Jana Nepomuka Harracha, přišel o další šanci, jak získat zpátky rozsáhlý majetek svého rodu. Okresní soud v Semilech zamítl jeho restituční nárok. "Žalobce nenabídl žádné jiné důkazy, než měl pozemkový úřad," uvedla soudkyně Alice Řeháková.

Proti rozsudku se může žalobce odvolat do patnácti dnů. "Necháme na klientovi, jak se rozhodne, ale pravděpodobně se odvolá," řekl Pavel Hrdina, advokát Harracha.

Šestaosmdesátiletý Ernst Harrach, který žije trvale v Rakousku a byl nevlastním bratrancem hraběte Harracha, požadoval vydání rozsáhlých pozemků na Jilemnicku, v Harrachově či v Rokytnici nad Jizerou.

U soudu se tak sešlo kolem čtyřiceti účastníků, kterých se žaloba týkala. Jedním z nich byl i Josef Kozák, zástupce semilského pozemkového úřadu. Ten byl s výsledkem soudu spokojený. "Čekal jsem to, nic jiného se ani nemohlo stát," prohlásil Kozák.

Restituční nárok uplatnil Ernst Harrach poprvé už v roce 1991. Jeho právní zástupce tvrdí, že majetek byl hraběti Harrachovi vyvlastněn protiprávně. Jan Nepomuk Harrach totiž zemřel v zajateckém táboře už v květnu roku 1945, ale Československá republika mu jeho majetek na základě Benešových dekretů zabavila až v červnu. "Nemůžete vzít vlastnické právo zemřelé osobě," upozornil advokát.

Podle něj také nebylo dodnes ukončeno dědické řízení, a proto se také nemohla republika stát vlastníkem hraběcího majetku. "Soud měl toto řízení přerušit a nařídit správnímu orgánu, třeba obci, aby pokračoval v dědickém řízení, které začalo v roce 1945 a dodnes není u konce," doplnil Hrdina.

Proti konfiskaci majetku podala sice v roce 1947 námitky Štěpánka Harrachová, manželka hraběte, jenže neuspěla a zamítnuto bylo i rozsáhlé odvolání. "Dědické řízení proto dnes nepřipadá v úvahu, protože není žádný majetek," podotkl Kozák.

"Ukončili jsme dneškem zdárně svou práci a obce teď mohou konečně nakládat bez obav s pozemky," doplnil po vynesení rozsudku.

Verdikt potěšil starosty i sportovní funkcionáře
Starosta Harrachova Václav Cajthaml doufal, že soud žalobu zamítne. "Restituční nárok se týkal lesů okolo Harrachova a pozemků, kde jsme chtěli rozšiřovat třeba sportovní areál. Uvidíme ještě, co bude dál, zda se Harrach odvolá," sdělil starosta.

Spokojená je i starostka Jilemnice Jaroslava Kunátová. Ve městě si dědic nárokoval zámek, kde je dnes například muzeum Krkonošského národního parku, či areál bývalého pivovaru. "Do něho jsme investovali už miliony korun. Chceme, aby tam mohli lidé v klidu podnikat a ne se bát restituce," uvedla starostka.

Pozemky chtěl získat Harrach také na území Krkonošského národního parku nebo v Rokytnici nad Jizerou. "Šlo hlavně o část, kde provozujeme sjezdovky," informoval ředitel TJ Spartak Petr Ceé.

Ernst Harrach jako dědic rodu ale kromě Libereckého kraje požaduje majetek svého příbuzného i v ostatních částech republiky. Chce vrátit například zámek Hrádek u Nechanic.

, ,

Video