Pivo, výčep, hospoda

Pivo, výčep, hospoda | foto: Daniel Beran

Soud zakázal lupiči na pět let hospodu

  • 25
Čtyřiadvacetiletý Rudolf Lauko z Loun nesmí chodit do hospody. A pokud tento zákaz poruší, může se za to dostat dokonce do vězení. Nařídil mu to soud v Lounech. Muž totiž přepadl před časem cestou z hospody sedmnáctiletého mladíka - škrtil ho a sebral mu drahý mobilní telefon.

Lounský soud dal ve středu Laukovi za přepadení podmíněný trest - dva a půl roku s pětiletou zkušební dobou. Soudce Zdeněk Zelenka k tomu připojil ještě neobvyklý zákaz navštěvovat restaurace.

Soudce vedla k takovému trestu úvaha, že mladý muž páchá zločiny právě v opilosti. "Už se mu několikrát stalo, že se někde opil, a pak se dopouštěl protiprávního jednání," vysvětlil Zelenka.

Pokud Lauko nařízení nedodrží, soud by před ostrým verdiktem zřejmě nejprve zkoumal, kolik toho násilník vypil. Lounský soudce už k podobnému trestu jednou sáhl. Bylo to před půl rokem. Odsouzenec zákaz dodržuje.

Když bude Lauko pít doma, nařízení soudu tím neporuší. Může si také jít koupit alkohol do obchodu. Odsouzený mladík ostatně počítá s tím, že pivo mu bude domů nosit manželka.

Úplně se však chození do hospod vzdát nechce. "Nevím, jestli to není přílišné omezování. Rozhodně půjdu s dětmi třeba do zahradní restaurace. Nebo dáváme děti k babičkám a jdeme s manželkou na večeři do restaurace. Společných večerů se nevzdám," řekl Lauko.

Koleduje si o průšvih
Porušování zákazu se mu však nemusí vyplatit. Existují hned tři možnosti, jak může návštěva hostince vyjít najevo. Policie občas dělá v restauracích razie. Třeba hledá mladé lidi pod osmnáct let, kterým nalévají hostinští, nebo pátrá po hledaných lidech. Při té příležitosti může Lauka objevit.

Zadruhé ho může udat známý, který o jeho omezení ví a chce si vyřídit účty. Nebo může na porušení zákazu přijít kurátor odsouzeného. Lauko má totiž povinnost pravidelně docházet za úředníkem, který dohlíží, jestli vede řádný život.

Kurátor může podle Zelenky udělit výjimku ze zákazu, když se mu to zdá vhodné. "Takovou výjimku může odsouzený dostat třeba na ples," vysvětlil soudce.
Ředitel probační služby Pavel Štern si však postěžoval, že soudci někdy podobné zákazy udělují bez konzultace s jeho lidmi, a ti pak nemohou na odsouzené řádně dohlížet.

"Pětiletý zákaz hospod je příliš dlouhý. Tak dlouho nelze uhlídat, zda ho potrestaný neporušuje. Možná by stačilo půl roku," míní Štern.

Soudy k podobným zákazům nesahají často, ale několik případů se už vyskytlo. Zapovědět návštěvy hostince lze díky paragrafu v trestním zákoně. Ten obsahuje větu, že může být udělen zákaz "návštěv nevhodného prostředí či styku s určitými osobami".

V praxi to znamená, že soudci mají při vymýšlení "trestů na míru" volnou ruku. "Jednou jsem třeba udělil fotbalovému výtržníkovi zákaz chození na zápasy Sparty Praha hrané venku," vzpomněl si kolínský soudce Jiří Kruml.
 
Přestože v Kolíně se prvoligový fotbal nehraje, dotčený pachatel tam kohosi vyhodil při potyčce z vlaku, když cestoval na zápas svého týmu. Na pražské zápasy Sparty smí, protože v davu na letenském stadionu by byla kontrola obtížná.

Co soudy zakazují

Hraní na automatech: Zákaz se uděluje gamblerům, kteří nesplácejí dluhy.

Vstup na stadion: Soudy ho zapovídají sportovním výtržníkům a rváčům.

Přiblížit se k domu expartnera: Obvyklý dodatek k trestu pro rozvedené pachatele domácího násilí.

Pobyt v určitém městě: Například David Lubina, který zastřelil Michala Velíška, měl zakázanou Prahu.

Zákaz činnosti: Bývá v platnosti i po propuštění z vězení nebo vypršení podmínky. Viníci dopravních nehod nesmějí dočasně řídit auto, podvodníci či defraudanti zase podnikat.

Návštěvy pohostinství: Zákaz dostal například Rudolf Lauko z Loun.


Video