Soud zachránil Číňana, nevydal ho

  • 173
Brno - Brněnský krajský soud zachránil před možnou popravou Číňana Wen Min Zhanga. V Číně mu hrozí trest smrti, neboť je tam podezřelý z loupežného přepadení. Soud neuvěřil čínskému ministerstvu spravedlnosti, že Zhanga, který má v Česku rodinu, v zemi nepopraví.

"Čínský soud by nemusel být stanoviskem ministerstva spravedlnosti vázán," zdůvodnil rozhodnutí předseda senátu krajského soudu Jaromír Papírník.

Podezřelý se před soudem rozplakal
Kdyby nešlo o život, bylo by lednové přelíčení s Wen Min Zhangem k smíchu: zavalitý, dobře oblečený Číňan stál uprostřed soudní síně a brečel. Obhájce a tlumočník mu nestačili podávat kapesníčky.

Wen Min Zhangovi hrozí vydání do Číny a tam trest smrti. Zhang to ví, a proto pláče. Když se ukázalo, že není k utišení, zasáhl předseda senátu brněnského krajského soudu Jaromír Papírník: "Přerušujeme jednání na pět minut!"

Jenže Číňan vyšel ven a plakal dál. Chvíli to dokonce vypadalo, že předseda bude muset jednání odročit na úplně jiný termín.

"Jste v pořádku? Co srdce?" ptala se Wen Min Zhanga státní zástupkyně, která za ním vyběhla na chodbu. Pak se Zhang vrátil odevzdaně do soudní síně.

Komplicové skončili na popravišti
Pokud soud rozhodne v jeho neprospěch, bude muset v Česku zanechat svou ženu, dítě i rodiče a dát se do rukou čínské spravedlnosti. Ta ho chce trestat za údajnou loupež v mezinárodním rychlíku. Jeho domnělí komplicové už potrestáni byli, sedm z nich skončilo na popravišti.

Wen Min Zhang to ví. Čína je jednou ze zemí, která dodnes nezrušila trest smrti a Česká republika nikoho nesmí do takové země vydat, pokud nemá jistotu, že nebude popraven. Jenže soudní řízení s Wen Min Zhangem se vleče už dva roky.

"V roce 1989 jsem založil v Pekingu dvě restaurace, ve stejnou dobu vznikla studentská vzpoura na náměstí Nebeského klidu. Já jsem se studenty sympatizoval, nosil jsem jim čaj a jídlo," vypráví Wen Min Zhang v soudní síni svou verzi příběhu.

Sympatie ke krvavě potlačenému studentskému hnutí byly podle něj hlavním a jediným důvodem k jeho pronásledování. Informace o loupežném přepadení v rychlíku Moskva-Peking, prý byly jen záminkou.

"Měl jsem tehdy auto, což byla v Číně výjimka a vozil jsem studenty na demonstrace. Čínští policisté si zjistili značku auta a tajná policie mne potom chtěla zatknout," vypráví.

Těžko však dnes říct, zda je tento popis událostí pravdivý - v Česku není svědek, který by to potvrdil. A v Číně? To nikdo neví.

Češi čínským soudům nevěří
Čínské úřady do Česka jen ohlásily, že ostatní pachatele loupežného vlakového přepadení už odsoudil čínský městský železniční soud a poslal je před popravčí četu. Ale také: "Čínská strana se zaručuje, že hledaná osoba nebude odsouzena k trestu smrti."

Může české justici stačit takové ujištění? A dá se potom vůbec ověřit?

"Budu-li vydán, bude to pro mne znamenat smrt," tvrdí ovšem Zhang. Sehnal si, a předložil soudu, doporučující dopis od sdružení čínských podnikatelů v Česku a záruku za něj poskytla i organizace Člověk v tísni.

Zhang žije od roku 1995 v Česku a podnikal zde do listopadu 1999, kdy byl na žádost Čínské republiky zatčen a poslán do vazby. V ní strávil více než rok a poté, co začal držet hladovku, soudce rozhodl, že na verdikt může čekat na svobodě.

"Vyžádal jsem si zprávu Amnesty International o Číně za poslední zmapovaný rok - 1999. V ní se píše, že trest smrti je stále v platnosti a ani jinak ta zpráva není příznivá. Hovoří o mučení a nelidských podmínkách ve vězení," prohlásil soudce Papírník.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video