Miroslav Šlouf a Jiří Weigl

Miroslav Šlouf a Jiří Weigl | foto: Jiří Šťastný, iDNES.cz

Soud za zavřenými dveřmi rozplétá únik videa z hotelu Savoy

  • 7
Před Obvodním soudem pro Prahu 1 začal proces v takzvané kauze Savoy. Dění v jednací síni je ale neveřejné. Státní zastupitelství totiž soudu předalo obžalobu v režimu utajení - stupeň důvěrné. Obvinění i jejich obhájci museli před začátkem líčení odevzdat mobilní telefony.

Do jednací síně tak vešli pouze obvinění - bývalý pracovník rozvědky Petr Bakeš a bývalý policista Jiří Dvořák - a jejich obhájci. Muži se podle žalobců podíleli na úniku videonahrávky zachycující schůzku kancléře prezidenta Jiřího Weigla a lobbisty Miroslava Šloufa před loňskou volbou prezidenta.

Právě tyto klíčové svědky ještě soud vyslechl. Oba dva ale byli k novinářům skoupí na slovo. "Doufám, že soud rozhodne podle zákona," řekl iDNES Šlouf. A to jak? "Podle zákona," nenechal se zviklat lobbista. Hradní kancléř pak nechtěl říci vůbec nic.

Bakeš i Dvořák čelí obžalobě z trestných činů zneužívání pravomoci veřejného činitele a neoprávněného nakládání s osobními údaji, hrozí jim až pětiletý trest vězení. Verdikt ale nepadl, soudkyně Olga Kalašová jednání odročila. "Další líčení se bude konat 11. února," řekl iDNES.cz mluvčí soudu Libor Vávra.

Jiří Dvořák a jeho obhájce Bronislav Šerák

Soud se dnes věnoval výslechu obviněných. Bývalý policista Dvořák se cítí nevinen, řekl advokát Bronislav Šerák. "Spíš se cítí poškozen celou záležitostí," řekl Šerák novinářům s tím, že bude usilovat o to, aby byl Dvořák obžaloby zproštěn. Bakeš i jeho právní zástupci se k případu nechtěli vyjádřit, podle Šeráka bývalý pracovník rozvědky nevypovídal. Rozvědka ho totiž nezbavila mlčenlivosti.

Soud potrestal oba již v červnu trestním příkazem. Bakešovi uložil peněžitý trest 100 tisíc korun a Dvořákovi 40 tisíc korun. Dvořák navíc dostal roční zákaz činnosti u všech policejních složek, Bakeš dostal dvouletý zákaz činnosti. Muži ale podali takzvaný odpor a soud proto musel nařídit hlavní líčení.

Dvořák je podle dřívějšího vyjádření žalobců podezřelý z toho, že neoprávněně a pod smyšlenou záminkou získal od vedení hotelu Savoy DVD, na němž byla nahrávka schůzky Šloufa s Weiglem. Disk prý potom předal Bakešovy a od něj putoval záznam k třetímu člověku, který nahrávku poskytla médiím.

Petr Bakeš a jeho advokát Martin Hádek

Randák i Dimun prý o ničem nevědí

Setkání Weigla se Šloufem nahrály bezpečnostní kamery hotelu, záznam schůzky unikl a čtyři dny před prezidentskou volbou jej zveřejnil server Aktuálně.cz. Zveřejnění nahrávky mělo například vliv na rozhodnutí Strany zelených, že se přikloní k veřejné volbě.

Rovněž se tehdy začalo spekulovat o tom, že Weigl mohl se Šloufem jednat o možnosti získat hlasy pro kandidáta ODS Václava Klause od sociálních demokratů, jejichž lídři prosazovali Jana Švejnara.

Podle spekulací médií Bakeš požádal Dvořáka, aby pro něj získal nahrávku na žádost bývalého ředitele rozvědky Karla Randáka. Policista prý nevěděl, pro jaké účely má nahrávka sloužit. Žádosti vyhověl, aniž o tom sepsal jakýkoli úřední dokument. Nahrávka nakonec skončila u bývalé mluvčího ministra spravedlnosti Pavla Němce, Petra Dimuna, současného šéfa PR sociální demokracie. Randák i Dimun ale takovou verzi odmítají. - čtěte Randák ani Dimun únik videa ze Savoye nezařídili, tvrdí ÚOOZ

Pražský hotel Savoy dostal od Úřadu pro ochranu osobních údajů pokutu ve výši 80 tisíc korun za nezákonné využívání kamerového systému. Kontrolu v hotelu přitom odstartoval právě únik nahrávky schůzky Weigla se Šloufem. - čtěte více o této pokutě

Pražský hotel Savoy, kde se odehrála schůzka kancléře prezidenta Jiřího Weigla a lobbisty Miroslava Šloufa.

,

Nejlepší videa na Revue