Někteří obžalovaní mladíci se před objektivy fotoaparátů schovávali. (1.

Někteří obžalovaní mladíci se před objektivy fotoaparátů schovávali. (1. prosince 2011) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Za šíření rasistických písní na Facebooku dal soud pěti mužům podmínky

  • 141
Kroměřížský okresní soud potrestal pětici mužů z Kroměřížska a Holešovska za to, že na sociální síti Facebook šířili písně s rasistickými texty od nacisticky zaměřených kapel. Za propagaci rasismu a fašismu dostali tříleté podmíněné tresty. Hrozilo jim přitom až deset let vězení.

Pětice mužů ve věku od devatenácti do osmadvaceti let dostala tříleté tresty s podmínkou a tříletou zkušební dobou. Hájili se tím, že některé sdílené písně sami ani neslyšeli nebo si nevšimli, že by v klipech byly například hákové kříže.

"Jsem nevinný. Písně jsem měl ze serveru YouTube, takže viník by se měl hledat jinde," řekl Jan Chudárek.

Soudce Karel Rašín ale jejich obhajobě neuvěřil s tím, že byla pouze účelová. "Obžalovaní rozhodně nejsou tak naivní, aby sdíleli skladby, které si sami nepouštěli, nebo nevěděli, co propagují. Navíc se u některých z nich našly například samolepky nebo další předměty propagující nacismus," řekl soudce.

Jde zřejmě o precedentní případ, který české soudy dosud neřešily. Podstata a výjimečnost kauzy totiž spočívala právě v definici toho, zda je trestné zveřejnit na Facebooku písně kontroverzních kapel, které jsou na internetu běžně přístupné.

V textech písní se zpívalo o barvě kůže i zplynování Romů

Na jednom z dřívějších jednání došlo i na přehrávání šířených písní. "Mám tě plné zuby, tvoje kůže není bílá," znělo například v písni Chcípni skupiny Agrese 95. Na svůj Facebook si ji umístil sedmadvacetiletý Tomáš Čermák.

Hájil se ale tím, že píseň umístil na zeď Facebooku, kterou může navštívit jen uzavřená skupina lidí - jeho přátelé. "Nešířil jsem to," bránil se Čermák.

Jako důkaz, jenž měl jasněji ukázat Čermákovo smýšlení, pak proto žalobce pustil píseň o Romech, kterou měl nahranou v mobilu. V pseudotrampské písni se natvrdo zpívá o jejich zplynování. "Stáhl jsem si ji ze zvědavosti, protože jsem o ní slyšel. S názory v písni ale nesouhlasím," reagoval na to Čermák.

Na Facebook si přitom umístil i píseň skupiny Valašská Liga, v níž se zpívá: "Budeme stát za bílou rasou, naši bitvu vyhrajem." "Líbila se mi hudba, ne text," říkal Čermák.

Tu píseň slyším u soudu poprvé, tvrdil jeden z odsouzených

Podobně se vykrucovali i další obžalovaní. Jednadvacetiletý Tomáš Pospíšilík měl na Facebooku písničku kapely Legion S, v níž padla i věta: "Jedna rasa, jedna krev." V obrazovém doprovodu k písni se mihly prapory třetí říše i logo a nápis Blood and Honour.

To byla původně britská neonacistická organizace založená v Anglii v roce 1987 zpěvákem kapely Skrewdriver Ianem Stuartem Donaldsonem. Blood and Honour má svoji odnož i v Česku.

Její název v překladu znamená Krev a čest, což byl bojový pokřik Hitlerjugend. "Neumím anglicky. Maturoval jsem z matematiky," zcela vážně prohlásil Pospíšilík. A také on se bránil, že rasistické písně nešířil.

Další obžalovaní použili ještě jiná nepravděpodobná vysvětlení. Třeba dvacetiletý Antonín Cápek, který propagoval na sociální síti píseň skupiny Agrese 95, v níž se zpívá o plynových komorách. Tvrdil, že ji slyšel v soudní síni vůbec poprvé.

,

Video