Trest za pokus o vraždu spoluvězně si Martin Černý odpykává na Mírově.

Trest za pokus o vraždu spoluvězně si Martin Černý odpykává na Mírově. | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Noví svědci vězni z Mírova nepomohli. Jeden lhal, druhý u škrcení nebyl

  • 2
Ústecký soud zamítl žádost o obnovení procesu Martina Černého, který sedí za pokus o vraždu spoluvězně. Černý si pozval dva svědky, kteří měli podpořit jeho tvrzení, že chtěl spoluvězně jen postrašit. Prvním byl dozorce, který však v té době ani nebyl ve službě, druhý muž zase vypovídal v rozporu s tím, co říkal dříve.

Černý je nyní v jedné z nejtvrdších věznic v Česku - na Mírově. "Není to tam nic pěkného," stěžoval si Černý u Krajského soudu v Ústí nad Labem.

Na Mírov se dostal z vězení ve Všehrdech na Chomutovsku, kde si odpykával trest za různé delikty. V noci na 1. září 2010 se tam s dalšími vězni dohodl, že na toaletě uškrtí páskem spoluvězně Alexandra Oráče a pak ho pověsí na mříže, aby to vypadalo jako sebevražda.

Černý vše zorganizoval, když ale došlo na škrcení, měl pásek v ruce vězeň Jan Škývara. Černý původně dostal patnáct let vězení, Vrchní soud v Praze mu ale trest zmírnil na 12 let (o případu zde).

"Nestalo se to, chtěl jsem ho jen postrašit," tvrdí však Černý. Zkusil proto i poslední možnost, žádost o obnovu procesu.

"Je to moje poslední šance. Chci dokázat, že jsem nechtěl nikoho zabít. Nejsem vrah," přesvědčoval Černý soudkyni Kamilu Krejcarovou, která se jeho žádostí v úterý zabývala.

Předvolaný dozorce v té době nebyl ve službě

U soudu vystoupil na Černého návrh dozorce ze Všehrd Zdeněk Vrba, který u prvního procesu nebyl. Jeho výpověď však Černému nepomohla.

"Dostalo se to ke mně jen z doslechu. Slyšel jsem, že policisté přijedou vyšetřovat," řekl Vrba u soudu. Uvedl, že k pokusu o vraždu nedošlo za jeho služby a že si mu napadený Oráč na nic nestěžoval.

Naopak druhý ze svědků, jeden z tehdejších vězňů Roman Holub, se Černému snažil pomoci. "Slyšel jsem až druhý den, co se to odehrálo. Slyšel jsem, že ho chtěli jenom postrašit," líčil soudu Holub.

Soudkyně Krejcarová ale měla v ruce jeho výpověď z doby, kdy případ vyšetřovala policie. Té Holub přiznal, že o plánu Černého věděl, na toalety šel krátce po incidentu a že vězně Oráče odvedl z místa pryč.

Svědek přiznal, že pravdu říkal policistům

"Černýmu je všechno jedno, na nikoho nebere ohledy a je mu fuk, zda někomu něco udělá," citovala Krejcarová Holubovu původní výpověď. Pak ho napomenula, aby si uvědomil hrozbu trestu za křivé svědectví.

Holub se bránil, že už vše zapomněl. Poté přiznal, že pravdivá je jeho verze výpovědi z policejního vyšetřování.

Soudkyně Krejcarová proto rozhodla, že nový proces s Černým nebude. "Nedošlo k žádnému změněnému pohledu na celou věc," zdůvodnila zamítnutí žádosti. Původní důkazy jsou podle ní zcela dostačující.

Černý se na místě vzdal práva na podání stížnosti. Rozhodnutí soudkyně je tak pravomocné a Černý zamířil zpět do věznice na Mírově.


Video