Thajští protestující drží v rukou portréty Su Ťij

Thajští protestující drží v rukou portréty Su Ťij | foto: Profimedia.cz

Soud vyslechl odvolání Su Ťij, junta proces „maskuje“ amnestií pro vězně

  • 0
Obhájci barmské disidentky Do Aun Schan Su Ťij se objevili před rangúnským soudem s odvoláním proti nedávnému rozsudku, který jí prodloužil domácí vězení o 18 měsíců. Za zavřenými dveřmi tribunálu řekli, že ji odsoudil podle neplatné ústavy. Junta chce od procesu odvést pozornost, a tak udělila amnestii 7114 vězňům.

"Udělal jsem, co bylo v mých silách. Plnil jsem svoji povinnost," řekl hlavní obhájce držitelky Nobelovy ceny míru Ňjan Win. "Jsem optimistický a myslím, že s odvoláním uspějeme a Su Ťij bude propuštěna," řekl právník, když vycházel od rangúnského soudu.

K tomu dnes nesměli novináři a dokonce ani samotná Su Ťij, což její obhájci kritizovali. Za zavřenými dveřmi argumentovali tím, že soudci rozhodli v srpnovém procesu o prodloužení domácího vězení podle ústavy z roku 1974, která už ale neplatí. Tribunál vynese rozsudek 2. října.

Junta se snaží odvést pozornost

Barmským generálům se ale nelíbí publicita, která celý proces provází. Doufali totiž v to, že případ utichne po vynesední rozsudku a vůdkyni opozice tak elegantně odstaví od voleb, které se v zemi mají uskutečnit příští rok.

Šéf barmské junty generál Than ŠweiKdyž se to nepodařilo, tak se snaží odvést pozornost jinak. Právě "maskování" procesu s nejznámější disidentkou světa je prý motivem včerejší amnestie pro 7114 vězňů. - více o amnestii čtěte zde

Junta uvedla jako oficiální důvod propuštění dobré chování a humanitární důvody. Své dobré úmysly ale nezapomněla zdokumentovat a k přísně střežené rangúnské věznici Insein přizvala fotografy a kameramany.

Generálové propustili i členy opozice

Podle CNN propustila v den 21. výročí potlačení nepokojů demokraticky smýšlejících studentů asi 20 členů opozice, bývalé vojenské náčelníky, kteří se znelíbili režimu, a také dva žurnalisty, kteří psali o obětech cyklónu Nargis v květnu 2008. Podle čerstvé zprávy Human Rights Watch ale přesto za mřížemi zůstává 2200 politických vězňů.

John Yettaw opouští Bangkok a míří do USA (19. srpna 2009)Nejznámější z nich je ale Su Ťij. Poslední dějství jejího příběhu začalo jen pár týdnů předtím, než nejznámější disidentce světa vypršel poslední trest domácího vězení. V něm strávila 14 z posledních dvaceti let. Do jejího domu připlaval na začátku května tajně bez pozvání Američan John Yettaw a strávil tam dva dny.

Na zpáteční cestě ho zatkla policie a Su Ťij pak postavili před soud za porušení podmínek domácího vězení. Na verdikt čekala v přísně střežené věznici Insein až do 11. srpna. Zvláštní soud jí vyměřil tři roky vězení a nucených prací, junta ale trest snížila na 18 měsíců domácího vězení. - více o rozsudku si přečtěte zde

Verdikt si spolu se Su Ťij vyslechl i John Yettaw. Od soudu odešel se sedmi lety vězení včetně čtyř let nucených prací. Po několika dnech ale na osvobozovací misi do Barmy vyrazil americký senátor Jim Webb a s předáky junty dojednal jeho propuštění. - více čtěte zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video