Obvinění muži u soudu tvrdil, že o krádežích nic neví.

Obvinění muži u soudu tvrdil, že o krádežích nic neví. | foto: Petr Ježek, MF DNES

Soud vyslechl, jak fungoval „stroj na krádeže aut“

  • 11
Parta zlodějů z Plzeňska fungovala jako témě dokonalý stroj na krádeže a následnou legalizaci aut. Vozy po odcizení okamžitě odvezli, dali mu jiné doklady a dokonale změnili například jeho výrobní čísla. O prázdninách je ale dopadla policie a nyní první obvinění stanuli před soudem.

Žalobce Štefan Oravec u soudu popsal, jak to v partě fungovalo.

"Ahmed Hamzič odcizil v noci na 28. března 2007 v plzeňské ulici 17. listopadu zaparkovanou octavii kombi. S autem, které mělo rozlomenou spínací skříňku a v ní byl šroubovák, odjel do garáže Josefa Ondíka v Mariánských Lázních," líčil jeden z případů žalobce.

"Auto pak pokračovalo do Chebu k Valerii Musienkovi, který zajistil změnu identifikačních znaků včetně VIN vozidla. Ondík pak vůz prodal," dodal.

Parta začala působit na zločineckém trhu letos na jaře, policisté je pozatýkali 13. července.

Obrázek

Soud začal řešit jen první část krádeží gangu. V té viní jeho členy z odcizení a následného zlegalizování tří aut. .

Jen jsem vozil auta, hájí se jeden z obžalovaných
Dvaačtyřicetiletý Ahmed Hamzič popírá, že by auta kradl.

"V lednu jsem poznal v Plzni Kolju z Ukrajiny a ten mi nabídl, že když budu chtít, sežene mi jakékoli auto koncernu VW. Ondík se mě pak zeptal, jestli bych nevěděl o nějaké šedé octavii kombi v turbodieselu. Tak jsem se zmínil Koljovi," tvrdil Hamzič.

Po několika dnech mu prý Kolja auto přivezl. "Odvezl jsem ho do Mariánských Lázní. Ondík mi dal pětatřicet tisíc, třicet jsem dal Koljovi a pět bylo pro mě," vysvětloval u soudu Hamzič. Ondíkovi do garáže takhle vezl ještě passata a další octavii.

"Kolja mi řekl, že ji ukradli mladí kluci nějakému Vietnamci i s klíčkem. Ondík mi za ni dal padesát tisíc korun, Koljovi jsem odevzdal pětačtyřicet tisíc," dodal Hamzič.

Šestačtyřicetiletý Josef Ondík soudu vysvětloval, proč chtěl právě šedou octavii kombi. "Mám hernu a jeden člověk, který hodně prohrál, mi zaplatil dluh doklady takové octavie a jejími registračními značkami. Známí říkali, že když seženeme takové auto, dá se to papírově zařídit jako přestavba na nabourané auto. Žádné překlepávání VIN čísel jsem si ale neobjednával," popisoval Ondík, který podle svých slov měl z herny měsíčně zisk kolem sta tisíc korun.

Krátce po zatčení Ondík přiznal, že když octavii poprvé viděl, všiml si rozlomené spínací skříňky, ve které byl zaražený šroubovák.

"Auto jsem odvezl do Chebu. Valerij mi řekl, že čísla auta doladí podle dokladů. Po čtrnácti dnech zavolal, že je vše hotové, zaplatil jsem mu asi deset nebo patnáct tisíc korun. Auto jsem nechal přepsat na sebe a po nějaké době jsem ho prodal za 150 tisíc korun," uvedl při policejním výslechu Josef Ondík.

Obžalovaným hrozí až osm let vězení. K soudu se zatím dostala jen část případu. Na větší části policisté stále pracují. "Vyslechnuto už bylo několik desítek lidí," potvrdil mluvčí plzeňských policistů Jaroslav Ibehej.

Po prázdninovém zatýkání policisté uvedli, že zabavili 22 aut a dvě motorky. U osmnácti zjistili, že na nich byla přeražena výrobní čísla. Parta při legalizaci ukradených aut předkládal dokumenty, jako by byla dovezená z Německa.

,

Video