Vasil Biľak

Vasil Biľak - Vasil Biľak, jeden z nejmocnějších československých komunistických politiků 70. a 80. let, se bude 28. března před bratislavským krajským soudem zodpovídat z pozvání armád pěti států Varšav ské smlouvy v srpnu 1968 do Československa. (27. března 2001) | foto: Jana Mišauerová, ČTK

Soud vrátil kauzu Biľak prokurátorovi

  • 3
B r a t i s l a v a - Téměř po roce se vrací případ bývalého komunistického funkcionáře Vasila Biľaka k prokurátorovi. Tentokrát kauzu do přípravného řízení poslal senát slovenského nejvyššího soudu. Loni koncem března vrátil případ k došetření krajský soud v Bratislavě. Prokurátor se však tehdy odvolal. Případ tak putoval k nejvyššímu soudu. Biľak, kdysi jeden z nejmocnějších předlistopadových politiků, se má zodpovídat z pozvání armád pěti států Varšavské smlouvy v srpnu 1968 do Československa.

"Nejvyšší soud SR akceptoval důvodnost vrácení věci na došetření a navíc nařídil doplnit došetření o další procesní úkony," řekla vedoucí kanceláře předsedy slovenského nejvyššího soudu Eva Sobotová.

Spor se může táhnout léta
Krajský soud v Bratislavě vrátil Biľakův případ k došetření loni 28. března. Krajský prokurátor se proti jeho rozhodnutí odvolal a případ tak putoval k nejvyššímu soudu.

"Přípravné řízení v této věci vykazuje závažné vady a nedostatky v objasnění základních skutečností nevyhnutelných pro rozhodnutí soudu. Podrobnější zdůvodnění rozhodnutí bude v písemném vyhotovení, proto vás s ním nemohu seznámit, neboť ani obhájce ani obžalovaný ještě důvody vrácení věci na došetření neznají," řekla loni předsedkyně senátu bratislavského soudu Margita Horná.

Není však vyloučeno, že kauza se potáhne až několik let. Biľakův spis totiž nabobtnal asi na 25 tisíc stran a čítá na 95 svazků z bývalého federálního i českého ministerstva vnitra, k nimž dalších 19 svazků přidali i slovenští vyšetřovatelé, nemluvě o dvou desítkách svazků příloh, které představují dalších zhruba 5 tisíc stran.

Vzhledem k závažnosti posuzovaných činů slovenský ministr spravedlnosti Ján Čarnogurský v lednu 2001 nevyhověl Biľakově žádosti o milost. Rozhodl se, že nedoporučí hlavě státu, aby zastavila trestní stíhání, protože o vině a nevině by měl rozhodnout soud.

Socialistickou vlast jsem nezradil, tvrdí Biľak
Okupace trvala přes dvě desetiletí a osudným způsobem poznamenala miliony lidí. Poslední žijící z pěti signatářů tzv. zvacího dopisu, dnes čtyřiaosmdesátiletý Biľak, měl předstoupit před soud na základě obžaloby vynesené 30. března 2000 slovenskou prokuraturou. Na 23 stranách je obviněn z vlastizrady a trestných činů spadajících pod zákon na ochranu míru, z porušování závazných pravidel hospodářského styku a z ohrožení devizového hospodářství.

Jedním z finančních deliktů je odeslání téměř 10 milionů dolarů moskevskému fondu mezinárodního komunistického hnutí.

Bývalý člen předsednictva ÚV KSČ trvá na své nevině. Je přesvědčen, že v roce 1968 nešlo v Československu o reformu, nýbrž o odstranění socialismu, a že vojska Varšavské smlouvy by přijela i bez zvacího dopisu. Obžalobu přijal, ale považuje ji za nelogickou, protože socialistickou vlast nezradil, ale nejvyšší možnou měrou bránil.

Vasil Biľak, kterému okupace zajistila postup v kariéře až k funkci hlavního ideologa Komunistické strany Československa (KSČ), zůstal nezlomným stoupencem komunismu. Tvrdí, že i po všech krizích idea komunismu nezahyne stejně jako křesťanství, islám a ideály Pařížské komuny. V připadě, že soud uzná bývalého tajemníka KSČ vinným, hrozí mu až 15 let vězení.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video