Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ať má dcera příjmení po matce, žádal italský pár. Uspěl až ve Štrasburku

  • 24
Italské manželské páry si pravděpodobně už brzy budou moci vybrat, jaké příjmení svému dítěti dají. Dosavadní praxi, kdy dítě mohlo mít pouze otcovo příjmení, státu totiž v úterý zatrhl Evropský soud pro lidská práva. Dle jeho názoru je italský zákon v rozporu s rovnoprávností pohlaví, kterou přitom zakotvuje v ústavě.

Manželé Alessandra Cusanová a Luigi Fazzo bojovali za tuto možnost celých patnáct let. Své dceři Maddaleně narozené v roce 1999 chtěli dát příjmení Cusanová, to však úřady vzhledem k zavedenému udělování mužských příjmení odmítly.

"Nařízení, abychom naše dítě pojmenovali Fazzová, narušuje náš soukromý život," stěžovali si manželé a proti rozhodnutí se odvolali. Bez úspěchu.

Soud se totiž postavil za úřady. "Pravidlo udělování mužského příjmení vychází z principů zakořeněných v duchu celé společnosti a v italské historii," citovala BBC jeho odůvodnění. 

Pár se však nevzdal a po dvanácti letech dosáhl toho, že jim milánské úřady povolily dát dceři obě příjmení. Ani s tím nebyli manželé spokojeni, případ tedy hnali až k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Ten italskou praxi označil jako patriarchální a rozhodl ve prospěch manželského páru. "Tradice udělování otcova příjmení nemůže ospravedlnit diskriminaci žen," vzkázal zároveň Itálii a nařídil jí zákon okamžitě změnit. Stát však má ještě tři měsíce na to, aby se odvolal.

"Je to pokrok a bude to především přínos pro naše děti," reagovala na rozhodnutí  Evropského soudu pro lidská práva Alessandra Cusanová. 

V případě změny zákona na úřadech zřejmě stráví spolu se svým manželem spoustu času. Přejmenovat totiž chtějí i své další dvě děti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video