Jorge Galleguillos, jedenáctý zachráněný horník z chilského dolu San José. (12. října 2010)

Jorge Galleguillos, jedenáctý zachráněný horník z chilského dolu San José. (12. října 2010) | foto: AP

Chilští horníci trpěli 69 dnů pod závalem. Viník neexistuje, řekl soud

  • 1
Vztek, nepochopení a zase vztek. Takové emoce vyvolal čtvrteční verdikt chilského soudu, který tři roky hledal viníka kolapsu dolu San José u města Copiapo. Pod zemí bylo uvězněno 33 horníků téměř tři měsíce. Verdikt soudu všechny překvapil. Podle soudce viník neexistuje, byla to jen nehoda.

Vše má jeden háček – důkazní materiály jasně prokazují, že zkolabovaný důl byl zastaralý a firma, která ho provozovala, v něm nevybudovala potřebnou únikovou štolu. Podle serveru BBC verdikt soudu vyvolal vlnu nevole jak u samotných horníků, kteří zával přežili, tak u široké veřejnosti.

"Je to hanba a nic jiného než hanba našeho soudního systému. Není přeci možné, aby za nehodu takovýchto rozměrů nebyl nikdo odpovědný," prohlásil jeden z přeživších horníků Mario Sepulveda a ironicky dodal, že si chce nyní vykopat velkou díru a opět se do ní pohřbít. "Tentokrát však nestojím o to, aby mě někdo vyhrabával," vysvětlil.

Jiní horníci si velká prohlášení šetří a rovnou se obrací na advokáty. Ti je hromadně ujišťují, že celý proces ještě neskončil. Naději ještě mají u soudu, který se bude zabývat nedbalostí provozovatelů dolů.

Rozčilení a zlost vyvolal rozsudek i u bývalého chilského ministra důlního průmyslu Laurence Golborna. Ten se mimo jiné podílel na komplikované záchranné akci horníků. Před třemi lety záchranný tým musel vybudovat paralelní tunel, do kterého byla následně spuštěna kapsle, jenž uvězněné horníky dostala na svobodu. Celá záchranná operace údajně stála 22 milionů dolarů (asi 430 milionů korun). Z této částky by měl provozovatel dolů zaplatit čtvrtinu

Provozovatel dolu je s verdiktem spokojen

Golborne pro rádio Cooeraritva uvedl, že regulační úřad nařídil provozovatelům dolu dlouho před osudnou nehodou vybudování únikové štoly. Ti však nařízení přehlíželi. "Kdyby to udělali, nemuselo 33 horníků strávit pod zemí 70 dní," prohlásil.

Provozovatelé sto let starého dolu jsou s rozsudkem podle všeho spokojeni. "Vždy jsme tvrdili, že to byla jen nehoda. V tomto případě nebylo možné určit odpovědnost žádného z mých klientů," uvedla obhájkyně důlní firmy Catherina Lathropová.

Začátkem srpna 2010 zavalily tuny propadlých hornin hluboko pod povrchem skupinu pracovníků soukromé důlní společnosti vlastnící důl San José v severochilské pouštní oblasti Atacama. Přestože málokdo z odborníků věřil v jejich přežití, za několik dní se s nimi podařilo navázat kontakt a poté jim seshora začali záchranáři posílat potravu. Po 69 dnech závalu bych zachráněn poslední z nich (více o zavalených hornících čtěte zde).

Záchrana zavalených horníků v říjnu 2010 

14. října 2010


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video