Kosovský lékař Lutfi Derviši přichází k soudu v Prištině (29. dubna 2013)

Kosovský lékař Lutfi Derviši přichází k soudu v Prištině (29. dubna 2013) | foto: Reuters

Urolog z Kosova obchodoval s ledvinami, stráví osm let za mřížemi

  • 4
Soud v Kosovu poslal za mříže pět lékařů za nelegální obchod s ledvinami. Muži na klinice na předměstí Prištiny odebrali a prodali více než dvě desítky orgánů. Na jejich ilegální činnost se přišlo díky Turkovi, který při návratu domů zkolaboval přímo na letišti.

Pětičlenná skupina pod vedením urologa Lutfiho Dervišiho pracovala na klinice Medicus v kosovské metropoli Prištině. Dárce orgánů sháněli v chudých oblastech Turecka, východní Evropy či bývalého Sovětského svazu.

Do Kosova dárci přicházeli s vidinou deseti až dvanácti tisíc eur (asi 250 000 až 300 000 korun), které měli za své orgány dostat. Někteří ale podle britského listu The Guardian nakonec neviděli ani cent. Ledviny putovaly většinou ke klientům z Izraele, Dervišiho skupina si za ně účtovala částky od 80 do 90 tisíc eur (2 miliony až 2,25 milionu korun).

Právě prostřednictvím jednoho z dárců se o obchodu s orgány dozvěděla i policie. Bezpečnostní důstojníci totiž na prištinském letišti před pěti lety zadrželi Turka, který po nelegální transplantaci očividně trpěl krutými bolestmi. Policejní složky Kosova i OSN následně kliniku uzavřely.

Ministra zdravotnictví soud očistil

Soud pod hlavičkou unijní mise v Kosovu (EULEX) poslal Dervišiho za mříže na osm let. Lékařův syn Arban si odsedí o devět měsíců méně. Verdikt si vyslechl i anesteziolog Sokol Hajdini, jehož soud potrestal třemi lety. Další dva obvinění odešli ze soudní síně s roční podmínkou.

"Dárci byli osamocení, nerozuměli místní řeči a vlastně ani pořádně nevěděli, co dělají. Navíc neměli nikoho, kdo by hájil jejich zájmy," zdůvodnil podle britského serveru BBC rozhodnutí jeden ze soudců Dean Pineles.

Kauza přištinských transplantací se do agendy EULEX dostala proto, že do ní údajně byli zapleteni i dva někdejší vysocí úředníci kosovského ministerstva zdravotnictví včetně bývalého ministra Ilira Rrecaje. Toho žalobci vinili ze zneužití pravomocí. Soud oba nakonec očistil, jejich podíl na obchodu s ledvinami se nepodařilo prokázat.

Případ na sebe strhl velkou pozornost zejména proto, že Kosovo už jednu zkušenost s nelegálními transplantacemi má. V roce 1999 se objevilo podezření, že příslušníci separatistického hnutí Kosovská osvobozenecká armáda (UCK) během občanské války odebírali orgány svým zajatcům z řad Srbů. To se však nikdy zcela nepotvrdilo, uvedl server BBC.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video