Obžalovaní Rudolf Doucha (zleva), Pavel Kuta a Jan Škurek u Obvodního soudu pro...

Obžalovaní Rudolf Doucha (zleva), Pavel Kuta a Jan Škurek u Obvodního soudu pro Prahu 2 (9. října 2015). | foto:  Dan Materna, MAFRA

Znalec odmítl, že posudkem k prodeji OKD připravil stát o 5,7 miliardy

  • 55
Soud se začal v pátek zabývat privatizací těžební společnosti OKD, při které stát podle obžaloby přišel o 5,7 miliardy korun. Jeden z obžalovaných, znalec Rudolf Doucha, odmítl, že to svým posudkem před jedenácti lety zavinil on. Tvrdí, že obžaloba zaměnila pojmy.

Státní zástupce Tomáš Černý u Obvodního soudu pro Prahu 2 uvedl, že znalec Doucha za společnost Vox Consult vypracoval posudek, kde téměř 46procentní podíl akcí OKD, které vlastnil Fond národního majetku, ocenil na 2,1 miliardy. Podle obžaloby ale byla hodnota podílu 9,8 miliardy.

Znalec podle obžaloby vůbec nevzal v potaz finanční podíly v dceřiných společnostech. Nesprávně odhadl cenu bytů OKD a nezahrnul do posudku dalších 127 nemovitostí, zejména rekreačních objektů.

Doucha odmítl, že by vypracoval hrubě zkreslený a nesprávný posudek, jak tvrdí obžaloba. Hájí se tím, že nehodnotil majetek, ale akcie. Jejich hodnotu podle něj ovlivnilo i to, že stát prodával minoritní podíl. Podle něj byl se měl spíše hledat ten, kdo zavinil, že stát v OKD ztratil většinu.

Znalec, kterému za křivou výpověď a nepravdivý znalecký posudek hrozí až deset let vězení, obžalobu napadl, že míchá různé pojmy. Například cenu a hodnotu. Svůj posudek nadále považuje za správný a odpovídající zadání. U soudu požadoval revizní posudek.

Cenu určili ministři, hájí se místopředsedové fondu

Kromě Douchy čelí obžalobě i bývalí místopředsedové Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurek. Ti podle obžaloby na základě posudku navrhli vládě, aby prodala státní podíl v OKD společnosti Karbon Invest za 2,25 miliardy korun.

Rozhodli tak přesto, že podle státního zástupce měli k dispozici posudek Komerční banky na tři z téměř třiceti dceřiných společností OKD, jejichž hodnota byla určena mezi 1,4 až 1,6 miliardy. Za porušení povinností při správě celého majetku hrozí bývalým úředníkům až osm let vězení.

Návrh na prodej byl odeslán tehdejšímu náměstkovi ministra financí Bohuslava Sobotky. Vláda následně v březnu 2004 prodej schválila. „V okamžiku, kdy vláda rozhodla o ceně, která se týkala prodeje podílu OKD, tak byla nad třemi indikátory, které signalizovaly, jaká je tržní cena,“ citovala ČTK premiéra a tehdejšího ministra financí Sobotku.

Oba obžalovaní ale jakoukoli vinu popírají. Shodně uvedli, že Fond národního majetku k prodeji akcií pouze pomáhal získat podklady. Ta předložil, ale údajně nepřipojil žádné doporučení. Cena se podle nich dohodnuta na schůzce ministrů průmyslu a financí a zástupců Karbon Investu. „Já jsem od svého nadřízeného dostal informaci, že to je dohodnutá cena a jako s takovou s ní máme pracovat,“ řekl Kuta.

Škurek připomněl, že původní nabídka byla od Karbon Investu byla 1,19 miliardy, další zájemce nabízel 1,3 miliardy a společnost Penta 1,8 miliardy. Cena akcií na burze byla 1,4 miliardy. Proto jim hodnota určená znalcem přišla v pořádku.

Karbon Invest patřil Viktoru Koláčkovi a Petru Otavovi a byl majoritním vlastníkem firmy už před odkupem státního podílu OKD. Koláček s Votavou o dva měsíce později celé OKD prodali investiční skupině RPG Industries, kterou vedl Zdeněk Bakala.


Video