Základna zdravotnického materiálu zajišťovala nákup autolékárniček pro tisíce armádních automobilů (Ilustrační snímek).

Základna zdravotnického materiálu zajišťovala nákup autolékárniček pro tisíce armádních automobilů (Ilustrační snímek). | foto: Lukáš Procházka, MF DNES

Bývalý vojenský velitel dostal podmínku za čachry při nákupu lékárniček

  • 23
Soud potrestal někdejšího velitele Základny zdravotnického materiálu Jiřího Pláška v kauze nákupu autolékárniček pro armádní vozidla. Plášek zakamufloval, že jich dodavatelská firma v termínu poslala méně než měla, a tím jí umožnil uniknout před placením penále. Dostal roční trest s podmínkou.

Plášek dostal u kroměřížského soudu trest za to, že v závěru roku 2010 převzal od dodavatelské firmy Cheirón autolékárničky a podpisem stvrdil, že jich je tolik, kolik jich podle smlouvy být mělo - tedy 5 500 lékárniček do osobních aut, 3 000 lékárniček do nákladních vozů a 30 defibrilátorů.

Ve skutečnosti přitom v té době z celkové dodávky za 15 milionů korun chyběl materiál za 9,8 milionu. Plášek však chybu dodavatele, který vybavení dodával postupně až po termínu, pomohl zakrýt tak, že na chybějící autolékárničky vystavil falešný reklamační protokol.

"Tím kamufloval skutečnost, že firma nedodala celou zakázku, a umožnil jí vyhnout se penále z prodlení, ke kterému se zavázala ve smlouvě," uvedl již dříve v obžalobě státní zástupce Pavel Pukovec. Prodlení trvalo 48 dní a částka, kterou firma měla platit, se vyšplhala na 360 tisíc korun.

Armádní auta by nemohla vyjet, hájí se Plášek

Plášek se od počátku hájil tím, že neúplnou zásilku převzal, protože ho tlačil čas. Lékárničky totiž dorazily pouhý měsíc před tím, než začala platit nová vyhláška, která měnila vybavení autolékárniček. Pro řidiče tisíců armádních vozidel přitom žádná výjimka neplatí a nové lékárničky museli používat od 1. ledna 2011 stejně jako všichni ostatní.

"Z toho je jasné, kolik vozidel by nemohlo po Novém roce vyjet. Navíc autolékárničky nestačí do vozu jen položit, musejí se připevnit," vysvětloval Plášek. "Všichni na mě tlačili a měli strach, že je nedostanou včas."

Podle svých slov usoudil, že když zakázku nepřijme a upozorní armádu, že je neúplná, tak od smlouvy odstoupí. Proto vzal, co bylo, a s firmou se dohodl, že chybějící autolékárničky dodají v průběhu prosince a v prvních dnech roku 2011. "Reklamační protokol jsem vystavil, abych měl aspoň nějaký doklad," uvedl Plášek ke kroku, kterým dodavateli umožnil, aby unikl placení penále z prodlení.

Brzy nato ho však nadřízení postavili mimo službu a jeho nástupce firmě penále naúčtoval. A ta ho zaplatila.

Inspekce zjistila chyby u většiny zakázek

Případ navíc odstartoval u jednotky v Bystřici pod Hostýnem kolotoč kontrol. Armáda poté potvrdila, že nesrovnalosti v dodávce autolékárniček jsou jen jeden střípek toho, co se v bystřické základně dělo. Inspekce ministerstva vnitra údajně odhalila, že plukovník Plášek pochybil až u 85 procent všech zakázek.

"Zakázky zadával napřímo spřízněným firmám. Pokud to potvrdí policie, pak je současné soudní jednání jen první v řadě," uvedl mluvčí armády Jan Pejšek.

Dosud byl bývalý velitel zdravotnické základny postaven mimo službu a pobíral polovinu platu. Pravomocné odsouzení by znamenalo odchod z armády.

,

Video