Předseda Bangladéšského islámského společenství Mauláná Matiur Rahmán Nizámí

Předseda Bangladéšského islámského společenství Mauláná Matiur Rahmán Nizámí byl k trestu smrti odsouzen ve středu (2. 11. 2014). | foto: AP

Bangladéš poslal na smrt dva vůdce islámské strany za válečné zločiny

  • 21
Zvláštní tribunál v Bangladéši odsoudil k smrti dalšího vysokého představitele největší islámské strany v zemi, a to za jeho podíl na vraždách tisíců lidí během války za nezávislost na Pákistánu v roce 1971. Dvaašedesátiletý Mir Kásim Ali je členem nejvyššího vedení Bangladéšského islámského společenství, předseda strany byl odsouzen k smrti ve středu.

Předseda Bangladéšského islámského společenství Mauláná Matiur Rahmán Nizámí byl k trestu smrti odsouzen za stejné zločiny jako Ali.

Bangladéš viní pákistánskou armádu a její místní spolupracovníky ze smrti tří milionů lidí a ze znásilnění 200 tisíc žen. Válka v roce 1971 trvala devět měsíců a do uprchlických táborů v sousední Indii během ní uprchlo zhruba deset milionů lidí.

Válka za nezávislost

Válka za nezávislost podle nynější bangladéšské vlády měla kolem tří milionů obětí, podle údajů nezávislých institucí se počet zabitých z roku 1971 pohybuje od tří set tisíc do půl milionu. Během zásahu Indie v závěru bojů, který znamenal porážku Pákistánu, islamistické milice povraždily desítky intelektuálů podporujících nezávislost, zejména učitelů, umělců, lékařů a novinářů.

Tribunály, které nyní soudí pachatele násilností během války za nezávislost, ustavila v roce 2010 premiérka Šajch Hasína Vadžídová. Soud dosud vynesl desítku verdiktů.

Nejprominentnějším odsouzeným je zřejmě jednasedmdesátiletý Nizámí, bývalý ministr, který čelil 16 bodům obžaloby včetně genocidy, vraždy, mučení, znásilnění a ničení majetku. Prokuratura uvedla, že vůdce Bangladéšského islámského společenství působil během války za nezávislost jako vrchní velitel ozbrojené skupiny al-Badr, která prováděla systematické mučení a zabíjela ty, kdo podporovali nezávislost, včetně učitelů, inženýrů a novinářů.

Britská Indie se v roce 1947 po odchodu Britů rozdělila na převážně hinduistickou Indii a na muslimský Pákistán. Ten tehdy tvořily Západní Pákistán (dnešní Pákistán) a Východní Pákistán, který vznikl z muslimské části Bengálska na východě Indie. V roce 1971 se při krvavé válce odtrhl od západní části země a vznikl z něj Bangladéš.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video