Soud uznal postoj anarchistů

Brno - Dva anarchisté, kteří v březnu minulého roku házeli po tehdejší americké ministryni zahraničí Madeleine Albrightové vajíčka při její návštěvě Brna, nebudou potrestáni. Definitivně o tom rozhodl brněnský krajský soud letos v březnu. Zamítl totiž stížnost státního zástupce a potvrdil tak verdikt městského soudu v Brně. Ten případ dvou levicových radikálů podmíněně zastavil a stanovil jim zkušební dobu patnácti měsíců.

Anarchisté, kterým za házení vajíček po americké ministryni a její ochrance na půdě Masarykovy univerzity hrozil až dvouletý trest odnětí svobody, se nemusí ani omlouvat či platit způsobenou škodu. Soud přihlédl k tomu, že se oba mladí muži k činu přiznali a v minulosti se nedopustili žádných prohřešků.

"Je zřejmé, že se oba obvinění dopustili trestného činu výtržnictví a dopustili se veřejně a na místě veřejnosti přístupném hrubé neslušnosti. Svým jednáním vyjádřili svůj nesouhlas se zahraniční politikou Spojených států amerických. Dělo se tak v době, kdy v souvislosti s válkou v bývalé Jugoslávii nebyl názor nejvyšších představitelů české politiky na zahraniční politiku USA jednotný," napsal v odůvodnění usnesení samosoudce městského soudu Martin Vrbík.

Podle něho byla v době "vajíčkového" útoku názorově rozdělena i česká společnost. "Oba obžalovaní zcela zjevně patřili k nezanedbatelné části české populace, která se k zahraniční politice Spojených států stavěla záporně," napsal Vrbík.

Oběma radikálům nahrálo v hodnocení soudce i to, že vajíčky zaútočili před aulou Právnické fakulty Masarykovy univerzity. "Došlo k pohoršení vybrané skupiny příslušníků akademické obce. Právě vzdělaným lidem  je dobře známo, že vystoupení vysokých představitelů světové politiky bývají pravidelně provázena i protestními akcemi. Nejednalo se tedy o jev neobvyklý, ale naopak o něco, s čímž bylo nutno předem počítat," zdůvodnil soudce svůj závěr.

Rektor Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška, jenž při incidentu bránil americkou ministryni vlastním tělem a kterého incident na akademické půdě velice rozčilil, nechtěl verdikt soudu příliš komentovat. "Nechci soud kritizovat. Rozhodl tak, jak rozhodl. Jen mě trochu zaráží, že je při spáchání trestného činu polehčující okolnost, když se s ním mohlo počítat," poznamenal rektor Zlatuška.

Oba anarchisty závěr soudu potěšil. "Jsem samozřejmě spokojený. Jen nerozumím tomu, že se ke konci dospělo po více než roce od události," uvedl jeden z anarchistů Jindřich Lumbach, kterého stejně jako jeho kolegu-útočníka pozvali kvůli vyšetřování i na americkou ambasádu. "Chtěla s námi mluvit ochranka, ale odmítli jsme," dodal Lumbach.

Podle druhého z anarchistů, který si dnes již nepřeje zveřejnit své jméno kvůli novému zaměstnání, uznal soud jejich tehdejší názory. "To je důležité. Soudce v odůvodnění jasně řekl, že polovina lidí v naší zemi nesouhlasila s útoky na bývalou Jugoslávii. Dnes bych ale protestoval jiným způsobem. Vajíčka bych už neházel," dodal mladý muž.

Proti usnesení městského soudu podal stížnost státní zástupce, který požadoval alespoň omluvu či náhradu škody. Krajský soud v Brně však stížnost na konci března zamítl. Jeho usnesení je již konečné.

Madeleine Albrightová s Václavem Havlem, 5. března 2000.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video