Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Soud uložil pokuty a podmínky polským učňům za šikanu učitele

  • 20
Marek Wrólebski vešel klidně do třídy. Jak to dělává už dvacet let. Jenže s touhle třídou byly problémy. Jeden student z učiliště ve východopolských Rykách si svlékl triko, aby ukázal své holé, urostlé, potetované tělo.

Vyzýval učitele k bitce. Začal mu sprostě nadávat. "Dej si bacha, nebo skončíš ve špitále," řval na něj před celou třídou. Učitel, který zjevně nebyl ve fyzické převaze, zachoval kamenný klid. A to i ve chvíli, kdy do něj jeden z chuligánů kopl.

Pokuta a podmínka za "kyberšikanu"

Jindy po něm učňové házeli přes celou třídu křídou. Ostatní se smáli. Když učitel vyvolal k tabuli Jarolawa O., student se místo odříkávání učební látky začal před katedrou kroutit, tancovat a k pobavení všech předvádět gay striptýz nebo předstírat, že si třídní knihou utírá zadnici. Ponižování učitele si učňové přitom ještě nahrávali na mobil a zostuzující videa vyvěsili na internetu.

Šikana učitele v polské škole

Záznamy kyberšikany, jak se šíření podobných nahrávek nazývá, odhalila policie. Do včerejšího dne si vyslechli rozsudky už čtyři učňové. Kromě pokut od 300 do 500 zlotých si vysloužili podmíněné vězení od 3 do 6 měsíců. Hlavní hrdina nejostřejšího výpadu proti učiteli byl vyloučen ze školy.

Včera případ také poprvé komentoval šikanovaný učitel. "O případu jsem mlčel. Myslel jsem si, že přestanou. Nechtěl jsem to vynášet na veřejnost. Udělal jsem chybu," řekl Wrólebski tvn24.pl. Podle jeho slov ředitelka školy o problému třídy zčásti věděla, ale nijak jej neřešila. O tom, že by informoval policii, neuvažoval. Ne proto, že by se statných devatenáctiletých chlapců bál. "Ty jejich výstupy většinou rychle skončily, za chvíli se všechno vracelo do normálu," vysvětloval.

Matka nejdrzejšího chuligána polským médiím řekla, že "svého syna vychovala dobře. Je chybou učitele, že žáky nechá, aby se po něm vozili."

Její syn Jaroslaw O. se však pro vícero televizních stanic kál a roztřeseným hlasem, který nepřipomínal nic z jeho předchozí agresivity, se učiteli omluvil.

Případ v Polsku znovu oživil diskusi o tom, zda má ve školách platit zákaz používání mobilních telefonů. Před dvěma lety už jej ve školách zavedl nepopulární ministr školství Roman Giertych z Ligy polských rodin.

Novou reguli zavedl po kauze třináctileté Anny. Spolužáci tehdy dívku chytili, předstírali, že ji znásilňují, a přitom ji natočili na mobil. Dívka hanbu neunesla a spáchala sebevraždu. Poté, co Giertych odstoupil z funkce, byl zákon zmírněn a podobná nařízení závisí na školních řádech, které vyhlašují ředitelé jednotlivých škol.

Nyní by Poláci odvolaný zákaz nejraději zavedli znovu. Ne všichni učitelé totiž mají tak železné nervy jako Wrólebski, který se nikdy nenechal strhnout k protiútoku.

A čekat na další oběť kyberšikany Poláci nechtějí. Zvláště po případu z Česka. Bývalému řediteli základní školy v Železném Brodě Jiřímu Pacholíkovi nervy ujely. Když žáci zveřejnili, jak jednoho z nich pohlavkuje, začal trpět depresemi. Začátkem tohoto týdne si vzal život. - čtěte Bývalý ředitel školy, natočený dětmi při pohlavkování, spáchal sebevraždu


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video