Cizinci zadržení na letištích smějí zůstat, torpédoval soud Trumpův výnos

  • 1480
Americký soud v sobotu dočasně zakázal vyhošťování cizinců, kteří již jsou na území USA a vztahuje se na ně migrační výnos prezidenta Donalda Trumpa. Soud ochránil před výkonem Trumpova příkazu až stovky lidí, které úřady většinou zadržely na letištích s platnými americkými vízy a hrozila jim deportace.

Ministerstvo vnitřní bezpečnosti vzápětí oznámilo, že se rozhodnutí soudu podřídí, ale exekutivní příkaz zůstává v platnosti. V prohlášení zdůraznilo, že se soudní rozhodnutí týká pouze lidí na letištích. Tyto osoby podle něj „prošly zesílenou bezpečnostní procedurou“ a nyní čekají na to, zda je úředníci v souladu s imigračními zákony vpustí do Spojených států.

Newyorská soudkyně Ann Donnellyová vyhověla žalobě Americké unie občanských práv (ACLU), která napadla Trumpovo rozhodnutí nevpustit do země lidi z některých muslimských států, kteří jsou již v tranzitním prostoru letišť. Soudní příkaz tyto lidi, jichž jsou podle odhadů ACLU až dvě stovky, chrání před vyhoštěním a zaručuje jim možnost zůstat v USA.

Kanada otevírá dveře

Kanadský premiér Justin Trudeau zareagoval na nařízení amerického prezidenta na sociálních sítích. Trudeau připomněl závazek své vlády přijímat uprchlíky. „Těm, kteří prchají před pronásledováním, terorem a válkou - Kanaďané vás přivítají, nehledě na vaši víru. V rozmanitosti je naše síla,“ uvedl kanadský premiér.

Britská BBC připomíná, že Trudeau přitáhl světovou pozornost tím, že povolil vstup do země téměř 40 tisícům syrských uprchlíků během posledních 13 měsíců. Kanadský premiér tak přidal do dalšího tweetu fotku, na které vítá na letišti malou holčičku. Fotku doplnil hashtagem #WelcomeToCanada, tedy „Vítejte v Kanadě“.

„Popravdě, ani nevíme, jestli bude lidem povoleno nastoupit do letadel. Tento příkaz ochrání ty, kterým bude umožněno stanout na americké půdě,“ přiblížil právník ACLU Lee Gelernt.

Problémy mají i posádky letadel

Americké aerolinky začaly po pátečním vydání Trumpova nařízení z letů do USA vylučovat obyvatele Íránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu, jejichž vstup do USA prezident dočasně zakázal. Někteří z těch, co se do USA dostali, byli zadrženi na letištích.

Nařízení Donalda trumpa zaskočilo letecký průmysl. Podle Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) nemohly vstoupit do USA ani posádky leteckých společností ze zakázaných zemí. Podle IATA budou mít nyní některé letecké společnosti potíže s výběrem leteckého personálu pro lety do USA. Aerolinkám také hrozí obchodní ztráty. Například v roce 2015 Spojené státy navštívilo 35 tisíc lidí z Íránu.

„Většina tohoto nejnovějšího vývoje se odehrála přes víkend, kdy byl navíc podpůrný tým IATA na služební cestě. Bohužel tak naše reakce byla pomalejší, než bychom chtěli,“ citovala IATA agentura Reuters.

Ani zelená karta nemusí stačit

Trumpův výnos se dotkl i držitelů tzv. zelených karet, zajišťujících možnost pracovat a žít v USA, kteří byli v době vydání výnosu mimo americké území. CNN uvedla, že budou muset žádat o výjimku z výnosu a po návratu do USA projdou zvláštním prověřením. Tedy i lidí, kteří mají v USA rodiny a vrací se tam například z dovolené.

Think tank Cato Institute napsal, že cizinci ze zemí, které jsou zahrnuté v Trumpově výnosu, nezabili od roku 1975 na americké půdě jediného Američana. Uprchlíci celkem (tedy včetně těch z jiných zemí) zabili tři Američany, všechno to jsou případy ze 70. let.

100 dnů Donalda Trumpa

Všechny smrtelné džihádistické útoky od 11. září 2001 navíc provedli útočníci s americkým občanstvím nebo lidé s povolením k pobytu, nikoliv uprchlíci. Ty ostatně dosud americké úřady při přijímání pečlivě prověřovaly, včetně odebírání biometrických údajů.

Trumpův zákaz by se netýkal ani strůjců 11. září (Chálid šajch Mohammed byl Pákistánec, Mohammed Atta Egypťan atd.), ani střelce z baru v Orlandu (americký občan, syn rodičů z Afghánistánu), ani útočníků ze San Bernardina (byli pákistánského původu). Ve Spojených státech žije třímilionová muslimská menšina.

Trump, který zároveň dočasně pozastavil proces přijímání imigrantů do USA, hodlá omezení uvolnit až po zpřísnění prověrek potenciálních přistěhovalců ze zemí, jež Washington považuje za rizikové vzhledem k terorismu. Prezident v sobotu prohlásil, že jeho krok funguje a není namířen proti muslimům.

Protesty na letišti i před soudem

Nařízení vyvolalo ve Spojených státech vlnu protestů. Před newyorským terminálem J.F.Kennedyho demonstrovalo několik stovek Američanů. Podle amerického listu The New York Times narostl protest na letišti během dne. Zatímco ráno přišlo před terminál jen několik lidí, večer už tam byl dav. Demonstranti zaplnili prostor před terminálem a tři patra parkovacího domu na proti přes ulici.

Poté, co pak bylo oznámeno soudní rozhodnutí, které vyhoštování zakázalo, propukli lidé na amerických letištích v jásot. Slavilo se i před soudem v newyorské části Brooklyn.

Trumpův příkaz odsoudila řada politiků Demokratické strany i vedení mnoha technologických firem zaměstnávajících řadu cizinců. Google vyzval své zaměstnance, aby se urychleně vrátili na americké území.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video