Miroslav Král a Roman Čabrada čekají na verdikt

Miroslav Král a Roman Čabrada čekají na verdikt vrchního soudu v kauze vraždy bavorského starosty Ericha Kundera, 15. října 2003 | foto: Jiří Pirník, MF DNES

Soud tresty pro starostovy vrahy nezmírnil

  • 3
Pražský vrchní soud potvrdil výjimečné tresty za loňskou loupežnou vraždu bavorského starosty Ericha Kundera v Chebu. Odsouzení, 30letý Miroslav Král a 27letý Roman Čabrada, si odsedí 16, respektive 18 let. Prostitutka, která oběť nalákala, stráví za mřížemi čtyři roky.

"Krajský soud nepochybil při udělení výjimečného trestu a správně rozlišil to, že měl Čabrada větší podíl a podle toho uložil trest," zdůvodnil verdikt soudce pražského vrchního soudu Jiří Lněnička.

Na rozsudku krajského soudu ale přeci jen něco změnil. Prostitutku Ivetu Köppovou, která se v průběhu soudního řízení vdala, totiž plzeňský soud odsoudil za loupež a nařídil jí uhradit vdově škodu, v níž jsou započítány například i náklady na pohřeb.

"Tohle byla nelogičnost a to jsme museli změnit," řekl Lněnička. Podle něj nemůže žena odsouzená za loupež platit pohřebné.

Rozsudek vrchního soudu je pravomocný. Odsouzení mohou využít jen mimořádného opravného prostředku dovolání. Čabradův obhájce Jiří Jaroš řekl, že počká na písemné vyhotovení verdiktu a pak případné dovolání zváží.

Osudné setkání s prostitutkou
Erich Kunder se vypravil do Chebu 5. března 2002, dva dny po svém znovuzvolení starostou bavorského Röckingenu. Na nádraží v Chebu oslovil prostitutku Ivetu Köppovou.

Ta ho podle předchozí domluvy s Králem a Čabradou dovedla pod záminkou poskytnutí sexuálních služeb do bytu, kde Němce nechala napospas kumpánům.

Král ho praštil dřevěnou násadou, Čabrada svázal páskou, kterou oběti přelepil oči a ústa. Když muži z Kundera doslova vymlátili PIN jeho kreditní karty, Čabrada odešel vybrat do bankomatu prvních tisíc eur.

Když se vrátil, dal Kunderovi na hlavu dvě igelitové tašky a kolem krku mu je upevnil lepicí páskou. Kunder se udusil. Společně s Králem naložili mrtvolu do auta, odvezli do lesa u obce Plesná a zakopali.

Vražda starosty

Za mord starosty padly výjimečné tresty

Soud rozplétá vraždu německého starosty

Policie našla tělo starosty i podezřelé

Čabrada dokázal ihned prodat překupníkům Kunderův mercedes za padesát tisíc korun. Automobil skončil v Bělorusku.

Z Kunderova konta a kapes zmizelo 3000 eur, tedy zhruba devadesát tisíc korun. "Písemné znění rozsudku má téměř sedmdesát stran," podotkl předseda senátu krajského soudu Roman Dočkal.

Bývalí kamarádi Král a Čabrada nepřestali svalovat vinu jeden na druhého ani před pražských Vrchním soudem.

"K žádnému excesu z mé strany nedošlo. Udělal to Král, který neunese vinu a shazuje vše na mne," prohlásil Čabrada. Král jen kroutil hlavou: "S tím nesouhlasím!"

Plzeň: Vyslechli rozsudek a odvolali se
Roman Čabrada dal už při odchodu ze soudní síně krajského soudu najevo, že není spokojen. "Nesouhlasím!" zakřičel tehdy.

Při procesu prohlásil, že Kunder byl už mrtvý, když mu dával igelitky na hlavu. Prý ho umlčel Král v době, kdy zůstal s Němcem v bytě sám.

Král už před vyhlášením rozsudku krajského soudu dal najevo, že s trestem za vraždu nebude souhlasit: "Doznávám se k loupeži. Jsem grázl, ale nechci, aby se za mnou celý život vleklo, že jsem vrah. To není pravda. Já říkal pravdu. Čabrada se celou dobu přetvařuje. Tak agresivního, jako byl tenkrát, jsem ho ještě neviděl," prohlásil Král.

Čabradova pestrá zločinecká minulost
Čabrada ovšem musí počítat s tím, že ve vězení zůstane déle než osmnáct let. Kromě trestu za vraždu Kundera si bude v Čechách odpykávat šestiletý trest vězení, který mu uložil loni v říjnu zemský soud v německém Amberku za loupež.

Čabrada s dalším mužem přepadli v roce 1999 s pistolemi německou poštu a odnesli si 10 600 marek. - více zde

Na zločineckou dráhu se ale vypravil už dříve. V roce 1996 s dvěma komplici se sekerou a plynovými pistolemi přepadl švýcarské klenotnictví. Soud v Bernu ho poté poslal do vězení na tři roky.

,

Video