Soud snížil trest za výhrůžky Coca-Cole

  • 10
Bulhar, který hrozil Coca-Cole, že otráví limonády, si odsedí 6 místo 8 let. Trest snížil pražský vrchní soud. O vydírání se jen pokusil a dosud nebyl trestně stíhán, odůvodnil verdikt soudce. Anastas Stanev po české pobočce žádal přes internet miliony korun.

Pražský vrchní soud tak s definitivní platností snížil zářijový verdikt městského soudu.

"Vydírání bylo především ve stadiu pokusu, což soud prvního stupně zřejmě nevzal dostatečně v úvahu. U pachatele se také nenašly žádné látky, kterými by tu tekutinu otrávil," popsal hlavní důvody snížení trestu mluvčí soudu Jan Fořt.

Že Anastas Stanev neměl žádný jed, nenasvědčuje podle něj tomu, že by skutečně splnil své hrozby.

"Vše bylo spíše ve stadiu verbálních výhrůžek. Navíc psychologický posudek potvrdil, že u pachatele je velmi reálná šance na nápravu. Dosud nebyl ani soudně trestán, což soud prvního stupně také nevzal úplně v úvahu," dodal Fořt.

Stanev, který v Česku legálně žije už deset let, svou vinu popírá. Proti verdiktu se však už nelze odvolat.

Výhrůžky chodily e-mailem
Stanev podle soudu firmu vydíral opakovaně a delší dobu. Poprvé ji kontaktoval letos v lednu. E-mail zaslal přímo řediteli české pobočky, kterého požádal o dva miliony korun.

"V případě, že nebude vyhověno, dostane se do vašich výrobků jed a budou na to upozorněna média, což vám způsobí značné ztráty," poslal vzkaz z internetové adresy sergejs@seznam.cz.

Firma okamžitě kontaktovala policii. Mezitím z adresy přišlo několik dalších e-mailů. Vyděrač požadovanou částku zvýšil na pět milionů. Hrozil, že půjde až na deset milionů, pokud mu firma nevyhoví.

Požadovanou sumu měla vydíraná firma převést na účet v zahraničí, čímž se chtěl pachatel nejspíš vyhnout nejzranitelnějšímu místu vyděračské hry - fyzickému předání peněz.

Policie ho zadržela koncem dubna. Jakou látkou chtěl pachatel nápoje otrávit, státní zástupce neprozradil. - více o zatčení zde

Staneva po hlase nepoznal
Vyděrač se dokonce několikrát spojil s jedním zaměstnancem Coca-Coly prostřednictvím speciálně zřízené telefonní linky. Ten však později policistům nebyl schopen s jistotou říci, zda hlas, s kterým mluvil, patří právě Stanevovi.

"Svědek v žádném případě nepotvrdil, že jsem byl tou osobou, která mu telefonovala," hájil se před soudem obžalovaný.

Policisté se na jeho stopu dostali díky vyděračovu fatálnímu omylu. Na internet se sice vždy připojoval přes mobil s anonymní SIM kartou a z ní také volal na linku pro vyděrače,  číslo této linky si však uložil do svého mobilního telefonu, který měl s paušálem na své jméno.

Jednoho dne se mu omylem číslo vytočilo a spojilo se se záznamníkem ve firmě, kde se nahrál jeho asi hodinový rozhovor s manželkou.

Pro policii pak už nebylo těžké číslo identifikovat a jeho majitele nalézt. V jeho bytě pak kriminalisté našli také inkriminovanou SIM kartu, s níž se na internet připojoval.

V Česku nebyl první
Nejde o první případ v Česku, kdy vyděrač žádal miliony od potravinářské velkofirmy. Před dvěma roky padesátiletý muž ze středních Čech vydíral společnost Pepsi Cola.

Chtěl patnáct milionů. Hrozil, že pokud je nedostane, pronikne do výrobní haly a infikuje tisíce litrů nápoje bakteriemi salmonelózy. Detektivové ho zatkli ještě předtím, než stačil svůj plán uskutečnit.

Vydírání potravinářů není v Evropě výjimkou
S vydíráním potravinářských řetězců se bezpečnostní složky potýkají už několik let po celé západní Evropě. Zločinci se pokoušejí vytáhnout balíky peněz nejen z nápojových výrobců, ale i z řetězců supermarketů.

Ne vždy přitom jde o plané výhrůžky. Například v dubnu 1997 si vyděrači vybrali jako oběť firmu Thomy, spadající do koncernu Nestlé. Tehdy se našla v obchodech hořčice a majonéza s vysoce jedovatým kyanidem.

, ,

Video