Pondělní jednání trvalo necelé dvě hodiny a bylo vyhrazeno v podstatě jen na čtenou výpověď obviněného Václava Cojocaru. Tu pořídili policisté při jeho výslechu loni 12. srpna.
Cojocaru v ní za iniciátora akce označil Jaromíra Lukeše. Řekl, že to byl on, kdo vybral cíl útoku s tím, že Vítkov dobře zná. Lukeš podle něj také věděl, že v domě bydlí Romové.
"Lukeš ve Vítkově ukazoval na nějaký barák u cesty. Říkal něco v tom smyslu, že tam bydlí nějací Cikáni. Projeli jsme Vítkovem a hledali místo, kde se to nachystá," stojí ve výpovědi. Z dalšího čteného výslechu také vyplynulo, že Lukeš řekl, že se v domě "scházejí podivná individua".
Hledá se foto domu před požáremPomozte najít chybějící snímek budovy z Vítkova |
Právě tato část výpovědi může hrát důležitou roli při rozhodování o trestu. Minulý týden obžalovaní Cojocaru a a Ivo Müller u soudu tvrdili, že v době, kdy do vítkovského domku vhodili zápalné lahve, byli přesvědčeni, že v něm nikdo nežije a je to jen sklad ukradených věcí - čtěte Chtěli jsme jen zapálit sklad, brání se žháři z Vítkova doživotí.
Lukeš čtenou výpověď v pondělí označil za nepravdivou. "Výroky, že jsem řekl, že v tom baráku jsou nějací Romové, jsou nepravdivé. Není pravda ani to, že jsem dával hadry to těch flašek, ani to, že jsem měl ten útok organizovat," sdělil soudci.
Ze čtené výpovědi vyplynulo, že Cojocaru přijel do Horního Benešova na základě SMS od svých kamarádů Ivo Müllera a Davida Vaculíka. S sebou si vzal skleněné lahve a benzin. V Opavě pak nabrali ještě Lukeše a vydali se směrem k Vítkovu, cestou diskutovali o mítinku Dělnické strany.
Na konci Vítkova si poblíž garáží vybrali místo, kde přelili benzin do skleněných lahví a za volant si sedl Lukeš. Cestou ještě sháněli zapalovač, kterým by lahve mohli zapálit.
Během jízdy k domu se zamaskovali. Když přijeli, Lukeš nechal běžet motor a zbývající tři se vydali k domu. Cojocaru si však podle výpovědi nepamatuje, kdo lahve na místě zapaloval, ani kdo jako první vhodil lahev na dům. Sám tvrdí, že jako první neházel.
Ve výpovědi uvedl, že dům působil hodně staře a dojmem, že v něm nikdo nebydlí. Po útoku místo opustili a delší dobu se s nikým z obžalovaných neviděl. O následcích útoku se dozvěděl až ze zpráv a podle výpovědi ho to dost zaskočilo a zneklidnilo.
Čtveřice útočníků se potkala až po několika dnech a společně probírali celou situaci. Bavili se rovněž o tom, že pokud je zadrží policie, nebudou vypovídat. Podle Cojocarua se na tom ale přímo neshodli.
Kromě čtené výpovědi Cojocaru v pondělí odmítl u soudu cokoliv vysvětlovat. Konstatoval jen, že byl při výpovědi na policii rozrušený, ve stresu a pod tlakem.
Obžalovaní Müller a Cojocaru vypovídali před soudem už minulý týden. Oba svou účast na akci přiznali. Zbylí dva obžalovaní Vaculík a Lukeš vypovídat odmítli. - čtěte To kluci si chtěli hodit flaškou, tvrdí žhář, kterého označují za hlavu útoku.
V pondělí u soudu dosavadní výpovědi zčásti nebo zcela popírali a vypovídat již nechtěli. "Čtené výpovědi Cojocarua jsou nepravdivé. Čtené výpovědi Müllera jsou také nepravdivé," konstatoval bez dalších slov Vaculík. "Nechci se k ničemu vyjadřovat," sdělil soudci Müller.
Obhájci kritizují soudce a průběh procesu
Proces komplikují spory obhájců s předsedou senátu. Advokátům se nelíbí způsob, jakým soudce Miloslav Studnička hlavní líčení řídí. Podle nich je nezákonný a poškozuje práva obžalovaných. Soudce to odmítá.
Námitky se projevily také v úvodu dnešního pokračování procesu. Nejvíce protestoval obhájce Davida Vaculíka Petr Kausta. Nelíbí se mu, že vůbec není jasné, kdo ze členů senátu je přísedící a kdo náhradník. Jeho výtky podpořil i obhájce Jaromíra Lukeše Pavel Pěnkava.
Dosavadní řízení označil Kausta za procesně vadné. "Podle mého názoru ty úkony jsou jaksi nulitní (neplatné), které byly do dnešního dne učiněny, neboť nebylo zřejmé složení senátu," uvedl Kausta.
Státní zástupkyně Brigita Bilíková se domnívá, že nedochází k žádnému porušování trestního řádu. "Přestřelky mezi obhajobou a soudem, případně státním zástupcem jsou celkem běžné i v jiných případech," uvedla Bilíková.
Podle deníku Právo si advokáti na soudce stěžovat nechtějí. "Nemáme pocit, že by měl soudce úmyslnou snahu poškozovat zájmy a práva obžalovaných," řekl Právu Pěnkava. "Může se zdát, že bazírujeme na detailech, ale jestliže má proces tak obrovskou mediální publicitu, musí být veden řádně. Považujeme za nutné upozorňovat na jakýkoliv nesoulad," dodal.
Při útoku 19. dubna 2009 byla vážně popálena tehdy dvouletá Natálka, která utrpěla popáleniny na osmdesáti procentech těla. Dítě bylo v bezprostředním ohrožení života kvůli popáleninovému šoku, selhávání ledvin a sepsi (otravě krve). Lékaři jí museli provést 14 operací, které zajistily její dýchání a při kterých jí byly odstraněny zbytky nefunkční kůže včetně dvou odumřelých prstů na pravé ruce. Poté následovaly další operace, především transplantace kůže.
Popálena byla i matka Natálky Anna Siváková, a to především na levé tváři a rukou. Celkem měla popáleniny II. stupně na 27 procentech těla. Dům rodiny navíc vyhořel a statik nařídil jeho demolici. Nové bydlení získala rodina díky sbírce, kterou vyhlásil obecní úřad.
Aktéři útoku ve VítkověJaromír Lukeš![]() David Vaculík![]() Ivo Müller![]() Václav Cojocaru![]() |