Zbyněk Průša vyhrožoval Kalouskovi teoristickým útokem. Soud mu vyměřil...

Zbyněk Průša vyhrožoval Kalouskovi teoristickým útokem. Soud mu vyměřil dvouletou podmínku (19. listopadu 2013) | foto: ČTK

Muž hrozil Kalouskovi sebevražedným atentátem, vyvázl s podmínkou

  • 10
Pražský městský soud uložil dvouletý podmíněný trest Zbyňku Průšovi, který hrozil, že provede teroristický útok proti vládě a Miroslavu Kalouskovi. Soud Průšovi stanovil zkušební dobu čtyři roky a dohled probačního úředníka. Hrozilo mu přitom až 15 let vězení.

Rozsudek není pravomocný, žalobce i obhajoba si nechali lhůtu na rozmyšlenou, zda se odvolají. Průša podle spisu atentátem hrozil nejen Kalouskovi, ale i jeho příbuzným.

Co říká zákon

Podle trestního zákoníku se teroristického útoku dopustí mimo jiné ten, kdo vyhrožuje provedením útoku, jenž ohrožuje život člověka s cílem způsobit smrt, a to v úmyslu poškodit ústavní zřízení České republiky, narušit základní politickou strukturu České republiky a protiprávně přinutit vládu, aby něco konala.

Obžaloba kladla Průšovi za vinu, že loni v dubnu odeslal z e-mailové adresy kalouskuuzbrzosedockas@seznam.cz anonymní zprávu na Kalouskův poslanecký e-mail. Ve zprávě například napsal, že mu vláda brání ve spokojeném životě a on, jakožto vysoce vzdělaný člověk, přesně ví, jak většinu ministrů zničit. A to i přesto, že zemřou nevinní lidé.

Průša v e-mailu uvedl, že se oblepí několika kilogramy silné výbušniny a "pokusí se všechny zlikvidovat najednou uprostřed nějakého důležitého zasedání vlády, kde se bude nacházet co nejvíce jejích členů". Dodal, že atentát vykoná, pokud do dvou měsíců nenastanou "pozitivní změny týkající se občanů ČR, respektive zlepšení celkové situace v zemi".

Tři dny po uplynutí stanovené dvouměsíční lhůty na Kalouskovi poslal další anonymní zprávu, kterou označil jako "odsuzující rozsudek za vlastizradu". V ní už hrozil přímo Kalouskovi a jeho příbuzným "nečekanou fyzickou likvidací, která bude mít formu atentátu".

Za výhružkou byla nejspíš osobní krize

Průša v úterý u soudu přiznal, že měl vloni osobní krizi. Nedařilo se mu sehnat práci, bydlel u rodičů. V době, kdy e-mail sepsal, se cítil pod tlakem. Na otázku, zda připouští autorství obou e-mailů však odpověděl, že neví. V současné době nemůže žádné tvrzení podpořit ani vyvrátit.

"Pokud jsem ten e-mail napsal, tak jsem byl jako přetopený kotel. V podstatě jsem vybouchnul. Nechtěl jsem nikomu ublížit a lituji toho," vypověděl v úterý Průša, který obdivuje Daniela Landu a sbírá předměty z druhé světové války. K těm patří i sbírka nacistických plakátů.

Kalouska si prý vybral, jelikož reprezentuje to, co na vládě neměl rád. Je to pro něj ten, kdo se rozhodl snížit sociální dávky, kdo chtěl ubrat peníze jeho příteli na vozíčku. Proto se rozhodl vybít si vztek na něm.

Kalouska maily nevystrašily

Sám Miroslav Kalousek se podle svých slov v ohrožení necítil. E-mail nahlásil, protože mu to přišlo jako jeho povinnost vzhledem k tomu, že v něm útočník nevyhrožoval jen jemu, ale i nevinným lidem a dalším členům vlády.

„E-mail mě zaujal, protože v něm nevyhrožoval jen mně, ale i ostatním členům vlády. Necítil jsem se ohrožený, protože mi chodí spousta nenávistných e-mailů. Pokud si přečtete příspěvky pod vašimi články, možná tam najdete podobné příspěvky,“ řekl novinářům Kalousek, který žádné odškodné nepožaduje.

Obhájkyně Průši Marie Sebelová po padnutí rozsudku řekla, že ještě neví, zda se její klient odvolá. Z trestem však spokojená nebyla, je totiž dvojnásobný, než sama požadovala.

,

Video