Prezident Václav Klaus musí podle NSS své rozhodnutí odůvodnit.

Prezident Václav Klaus musí podle NSS své rozhodnutí odůvodnit. | foto: Dan Materna, MF DNES

Soud se postavil za Klausem odmítnuté justiční čekatele

  • 190
Nejvyšší správní soud vyhověl stížnosti dvou čekatelů, které prezident Václav Klaus odmítl jmenovat do funkcí soudců kvůli věku. Stížností se bude muset znovu zabývat Městský soud v Praze. Podle šéfa Soudcovské unie to potvrzuje, že prezident nemůže postupovat mocnářsky.

Justiční čekatelé Petra Kořínková a Petr Langer podali k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS) kasační stížnost proti usnesení Městského soudu v Praze. Ten odmítl jejich žaloby na rozhodnutí prezidenta kvůli nejmenování do soudcovského stavu. Podle městského soudu nešlo o záležitost, kterou by příslušelo rozhodovat soudcům ve správním soudnictví.

Nejvyšší správní soud ale dospěl k opačnému názoru. "Prezident republiky je součástí moci výkonné a vystupuje také jako správní úřad. Pak jsou jeho rozhodnutí přezkoumatelná ve správním soudnictví," řekla iDNES mluvčí NSS Sylva Dostálová.

To znamená, že se pražský městský soud musí stížností čekatelů na prezidenta zabývat a musí o ní rozhodnout.

"Potvrzuje se správnost úvah, že prezident republiky nemůže při jmenování nových soudců postupovat mocnářsky," řekl iDNES prezident Soudcovské unie Jaromír Jirsa.

Podle rozhodnutí NSS musí prezident v případě, že nevyhoví podanému návrhu na jmenování justičního čekatele soudcem, své rozhodnutí odůvodnit.

Hrad: Je to nesmysl
"Důvodem pro to, aby prezident navrženého kandidáta do funkce soudce nejmenoval, může být jen nesplnění zákonných důvodů," uvádí se v rozhodnutí NSS. Čekatelé sice na jmenování nemají právní nárok, ale při splnění všech podmínek by jmenováni být měli.

"To je zřejmý nesmysl," reagoval na zdůvodnění NSS mluvčí Hradu Petr Hájek. "Prezident totiž o soudcích nerozhoduje podle něčího návrhu. Prezident může soudce jmenovat či nejmenovat zcela podle vlastního uvážení. Proto ani nemůže nikoho ´navrhovaného´ odmítnout," vysvětluje Hájek. Podle Hradu jsou některé z argumentů soudu v rozporu s Ústavou a dalšími zákony.

Loni v březnu prezident Klaus odmítl jmenovat 32 čekatelů z 55 navržených na funkci soudce kvůli jejich věku. Podle něj by se měli soudci stávat lidé, kterým je přes 30 let. - více zde

Odmítnutí kandidáti na soudce nejprve prezidentovi psali, někteří na něj podali stížnost k Ústavnímu soudu. Ministerstvo spravedlnosti některé z odmítnutých čekatelů navrhlo ke jmenování později.

Většinu jich prezident jmenoval. Například Petru Svobodovou, která si na Klause stěžovala u Ústavního soudu, ale do soudcovského taláru opět nepovýšil. - více zde

Soud: Je to bezprecedentní případ
Nejvyšší správní soud o stížnostech na prezidenta rozhodoval poprvé. Nejmenování justičních čekatelů považuje za "zcela bezprecedentní vybočení ze zvyklostí při jmenování soudců v našich novodobých podmínkách demokratického a právního státu."

"Jde o jednoznačně politický komentář, který soudu – navíc u takto sporného rozhodnutí – nepřísluší," reagoval Klausův mluvčí Hájek.

Na rozhodnutí NSS čeká ještě jedna podobná stížnost, která přišla později než předchozí dvě.

"Ministerstvo spravedlnosti považuje na nutné zmínit, že od dubna minulého roku bylo prezidentem jmenováno 82 nových soudců, z toho 25 bylo v čase jmenování méně než 30 let," sdělil iDNES mluvčí ministerstva Petr Dimun v reakci na rozhodnutí NSS.

Případ odmítnutých justičních čekatelů se tak vrací k Městskému soudu v Praze. Ten nyní musí o žalobě na prezidenta republiky rozhodnout.

"Doufám, že to povede k tomu, že justice nepřijde o další čekatele," řekl iDNES prezident Soudcovské unie Jaromír Jirsa.

Několik mladých mužů a žen, které prezident loni v březnu do soudcovského stavu nepovýšil, odešlo ze soudnictví do komerční právní sféry. - více zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video