Turecko soudí sekulární opozici. Údajní pučisté schytali vysoké tresty

  • 11
Tureckem hýbe vyvrcholení ostře sledovaného procesu s 275 lidmi obžalovanými z přípravy státního puče. Soud poslal za mříže desítky lidí, mnohé na doživotí. Zbytek života za mřížemi stráví kupříkladu i někdejší velitel turecké armády Ilker Basbug.

Věznice Silivri, cela číslo pět. Právě na této "adrese" pobývá už od začátku ledna donedávna nejvýše postavený činitel turecké armády, bývalý náčelník generálního štábu Ilker Basbug. A podle čerstvého rozhodnutí tureckého soudu za mřížemi zůstane až do konce života.

V pondělí se celý vězeňský komplex, který leží západně od Istanbulu, proměnil v provizorní soud. Hermeticky uzavřený, obehnaný zátarasy a ostnatým drátem. V něm zasedl tribunál, jenž od rána rozhodoval o 275 obžalovaných, kteří údajně osnovali spiknutí proti tureckému premiérovi Recepu Tayyipovi Erdoganovi a jeho čím dál více proislámské straně Spravedlnost a rozvoj (AKP).

Při mnohahodinovém čtení rozsudku se vystřídalo šest soudců, podle jejichž verdiktu chtěli obžalovaní v zemi vyvolat chaos a za pomoci nelegálních demonstrací, vražd a útoků proti bezpečnostním silám svrhnout současnou vládu.

Sedmdesátiletý generál Basbug, který velel druhé největší armádě v NATO (po americké armádě) v letech 2008 až 2010 všechna obvinění už dříve odmítl. Přesto si jako jeden z prvních vyslechl jeden z nejpřísnějších trestů.

Stejný verdikt zazněl i v případě dalšího generála ve výslužbě, Veli Küçüka, a doživotí hrozí dalším nejméně 63 obžalovaným, z nichž většinu tvoří vojáci, ale také novináři, akademici a představitelé opozice. A kupříkladu novinář a spisovatel Tuncay Özkan, předseda malé levicové Strany pracujících Dogu Perinçek dostal 117 let vězení.

Ergenekon, teroristická skupina

Na tři sta obžalovaných spojuje kauza, které proslula jako Ergenekon. Výraz připomíná mytické údolí ve středoasijském pohoří Altaj, kde se podle mytologie shromáždil turecký lid, aby unikl Mongolům.

V tomto případě však Ergenekon značí údajnou ultranacionalistickou teroristickou skupinu, která od roku 2007 usiluje o svržení premiéra, jenž se u moci drží déle než dekádu. Obžaloba desítky lidí viní i z nelegálního držení zbraní.

Ve spletitém procesu, který se táhne už pět let, podle tureckého deníku Hürriyet promluvilo přes 130 svědků a celkem se uskutečnilo na 650 slyšení. Monstrózní je i soudní spis, který čítá 39 tisíc stran. Tribunál od rána vyřkl několik desítek rozsudků, kromě tvrdých doživotních trestů však některé obžalovaní i zprostil viny. Podle BBC se tak stalo v jednadvaceti případech. Další asi dvacítka lidí dostala dvacetileté tresty.  

Verdikt tureckého soudu má ukázat, kdo má v mocenském souboji mezi zastánci sekulárního státu a islamisty navrch. Armáda, která kdysi měla hlavní slovo v zemi, symbolizuje boj za sekularizaci muslimské země, členové současné vládní strany AKP zase vyrostli na odkazu zrušené proislámské strany Turecka.

Názory na ostře sledovaný proces se v zemi různí. Podle některých je soud důležitým krokem, který konečně zasáhne donedávna zákonem zcela nedotknutelnou a arogantní armádu. Jiní se však domnívají, že proces je vládní snahou umlčet své oponenty. Premiér Erdogan začíná podle některých kritiků zneužívat své demokraticky získané moci a má nakročeno k autoritářským manýrám.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video