Bývalý rektor Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Ignác Hoza vysvětloval před soudem přijetí více než tisícovky studentů na obory bez akreditace. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Bývalé vedení zlínské univerzity je před soudem kvůli dotačnímu podvodu

  • 3
Bývalý rektor Ignác Hoza, kvestor Alexander Černý a děkan Fakulty logistiky a krizového řízení Vladimír Mrkvička se před krajským soudem zodpovídají z dotačního podvodu na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Podle žalobce přijali více než tisíc studentů na obory bez akreditace. Rozsudek má padnout do konce týdne.

Když se v soudní síni ozvalo, že jeden z obžalovaných nemá občanský průkaz, protože doklady nechává v autě, byla ještě atmosféra úsměvná. "Jděte pomalu, ať neuklouznete," radila soudkyně Iveta Šperlichová.

Za pár minut už veselí opadlo. V dřevěné ohrádce se za víc než dvě hodiny vystřídali bývalý rektor Ignác Hoza, kvestor Alexander Černý a děkan Fakulty logistiky a krizového řízení Vladimír Mrkvička.

"V roce 2009 přijal děkan Mrkvička 1 072 studentů na obory, na které neměla škola akreditaci. Navíc věděl, že budou zahrnuti i do celkových počtů školy, takže ministerstvo uvolní víc peněz," tvrdil státní zástupce Leo Foltýn. "Všichni tři obžalovaní věděli, že jednají v rozporu se zákonem," dodal.

Bývalý rektor zlínské univerzty Ignác Hoza a kvestor Alexander Černý (vpravo) mohou jít kvůli podvodům s přijímáním studentů až na deset let do vězení.

Tolik shrnutí obžaloby, která může skončit až deseti lety vězení.

Následovala tři striktní odmítnutí. Ignác Hoza podrobně popsal jednání akreditační komise, které se konalo ve Vyškově. Tam totiž podle jeho názoru vznikl celý problém s akreditací.

"Bylo strašné horko, všichni kolabovali," vzpomínal Hoza. Komisi prý tehdy předložil padesátistránkový spis, který podrobně popisoval připravovaný vznik nové fakulty v Uherském Hradišti, její financování, personální pokrytí nebo právě obory, které bude vyučovat.

"Fakultu Logistiky a krizového řízení jsme připravovali v lůně Fakulty technologické. Teprve potom vznikla samostatná fakulta a oddělila se," tvrdil Hoza.

Hoza: Byl to omyl úředníka, který šlo snadno napravit

Obory, které měla v Hradišti vyučovat, však zůstaly akreditovány na mateřskou fakultu. Proč, to zatím objasněno nebylo. Hoza to vysvětluje chybou úředníka akreditační komise, který pořizoval z jednání o vzniku nové fakulty zápis.

"Stal se omyl, který bylo možné snadno napravit. Ale protože jsem v době, kdy se to začalo řešit, už byl odvolán z funkce rektora, a protože zlínská univerzita nefunguje normálně, stala se z toho obrovská bublina," zlobil se Hoza.

Kvestor Alexandr Černý pak upozornil i na to, že obžaloba je založena na nesprávném předpokladu, že čím víc má škola studentů, tím víc dostane od ministerstva peněz.

"To je, prosím, zásadní omyl," prohlásil Černý v precizně připraveném proslovu, při kterém bezděky zatínal pěst.

"Ministerstvo má limit a na studenty, kteří jej přesahují, nedá nic, protože ty peníze prostě nemá. Například v roce 2009 bylo takových studentů 1 300," vysvětloval.

Ze všech tří obžalovaných se nejlépe držel tématu, mluvil k věci a pokud vysvětloval něco navíc, měl pro to důvod.

Současný rektor Sáha případ nekomentuje

Rozpletení celé kauzy komplikují osobní i pracovní vztahy ve vedení univerzity. Hoza například přímo v soudní síni obvinil současného rektora Petra Sáhu, že problém nafoukl, aby Hozu dostal ze školy a navíc ho dehonestoval v očích veřejnosti.

Sáha to odmítl komentovat. "Osobně se k tomu vůbec vyjadřovat nechci a za instituci počkám na rozhodnutí soudu," reagoval na dotaz MF DNES.

Už dříve však uvedl, že problém s akreditacemi škola napravila a že obvinění v některých bodech považuje za neopodstatněné, konkrétní však nebyl.

Projednávání případu je naplánováno na každý den tohoto týdne. V jeho závěru se očekává rozsudek.


Video