Jiří Paroubek míří s manželkou Petrou do jednací síně, kde se probírá kauza...

Jiří Paroubek míří s manželkou Petrou do jednací síně, kde se probírá kauza Davida Ratha (5. září 2013). | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Drž se, přišla Ratha podpořit Paroubková. Proces označila za absurdní

  • 562
Petra Paroubková se postarala o pozdvižení během soudu s exposlancem Davidem Rathem. Toho přišla na čtvrteční jednání podle svých slov podpořit. Po chvíli přihlížení pak novinářům sdělila, že celý proces je absurdní. "Já bych potřebovala panáka, abych se dostala do pohody, protože jsem nezažila, co je u nás možné," uvedla rozhořčeně.

Soudce v kauze Rath naplánoval na čtvrtek výslech dvou svědků. Na líčení se přišla podívat i Petra Paroubková, která proces po necelých dvou hodinách přirovnala k postupu justice v Kyrgyzstánu nebo Dagestánu.

"Když pokládá otázky státní zástupce Jirát, tak je mu vyhověno. Když pokládá otázky obhájce pana Ratha, tak je zastavován. Pan přísedící vedle soudce Pacovského se směje, až rudne. Tak to jsem opravdu nikdy nezažila," rozčílila se manželka bývalého premiéra a předsedy sociálních demokratů před novináři.

"Já bych potřebovala panáka, abych se dostala do pohody, protože jsem nezažila, co je u nás možné," doplnila Paroubková.

Po vyhlášení přestávky stála u přepážky a snažila se s Rathem mluvit. "Byla jsem pana Ratha pozdravit, protože myslím, že v nouzi je potřeba člověku vyjádřit podporu. Eskorta nedovolila, aby se na mě otáčel, ale aspoň jsem mu mohla sdělit, aby se držel," vysvětlila.

Dorazil i Paroubek

Na odpolední část jednání se přišel podívat i její manžel Jiří Paroubek. "Některé věci, které jsem slyšel v médiích kolem Budišova, promiňte Buštěhradu, jsou takové staré policejní triky, které už tady jednou byly. Nějaké přeceňování zakázky, která ani nebyla - tomu já nerozumím," prohlásil.

Pokud by měl, stejně jako jeho manželka, pocit, že proces neprobíhá řádně, obrátili by se na britskou Amnesty International. Česká pobočka této organizace je totiž podle Paroubka spojena se strukturami, které jsou "příliš české".

Nicméně po jednání hovořil poměrně smířlivě. "Myslím si, že to jednání bylo věcné ze všech stran," konstatoval Paroubek. Rathovi by prý popřál, aby soud byl spravedlivý. "Ale z toho co mi říkala moje žena, tak z chování soudu byla otřesena. A to věznění, sedmnáctiměsíční nebo kolik, je tak pobuřující, že ty věci budeme internacionalizovat," dodal na závěr politik.

O Buštěhradu vím jen zběžně, říká šéf ROPu

Čtvrteční líčení se týkalo především rekonstrukce buštěhradského zámku a jedné zdravotnické zakázky. Vypovídal k nim ředitel Úřadu regionální rady ROP Střední Čechy Tomáš Novotný. Právě tyto zakázky měly být zmanipulovány a provize přitéct Rathovi a jeho společníkům.

Novotný zopakoval to, co v přípravném řízení. Tedy že se s projektem přímo nesetkal, o jeho existenci a průběhu však věděl od svých podřízených. Při svém výslechu v loňském roce uvedl, že kraj v dubnu 2012 předložil žádost o dotaci, v projektu však chyběl položkový rozpočet.

ON-LINE z procesu s exposlancem Davidem Rathem

Středočeský kraj proto žádost stáhl a v polovině května ji předložil znovu. Novotného úřad sice hodnocení zahájil, po kraji však požadoval doplnění podkladů. "Připomínky se týkaly většího rozpoložkování toho předloženého rozpočtu," cituje obžaloba Novotného výpověď. Hodnocení však nebylo dokončeno, protože po zatčení Davida Ratha byla žádost stažena.

ROP

Regionální operační program (ROP) funguje při krajích a slouží k čerpání dotací z fondů Evropské unie. Má podporovat projekty, které region považuje za klíčové. Často jde o dopravu, školství, zdravotnictví, sociální služby a cestovní ruch.

O Buštěhradu nicméně s Rathem komunikoval. "Dotazoval se mě na stav hodnocení, zároveň například, zda může dojít k otevření projektu, což po zaregistrování je možné, přestože hodnocení není provedeno," vypověděl Novotný. To potvrdil i jeden z odposlouchávaných hovorů, na němž Rath Novotnému říká, že by rád poklepal na základní kámen 18. května 2012.

Novotný mu tehdy řekl, že to není problém. "Žadatel může zahájit stavbu, aniž by byla kontrola na Úřadu regionální rady ukončena," osvětlil však následně na dotaz Rathova advokáta Adama Černého Novotný.

Kdyby se při kontrole ROPu ukázalo, že zakázka je "šita na míru" některému z uchazečů, znamenalo by to automatické vrácení žádosti. Žádné takové podezření se však podle Novotného během prověřování neobjevilo.

Dala jsem mu šanci, prohlásila Paroubková, když vyšla kniha o Rathově kauze

9. října 2012


Video