David Rath | foto: Dan Materna, MAFRA

Proces s Rathem může pokračovat, Nejvyšší soud mu neuznal imunitu

  • 50
Nejvyšší soud zamítl návrh exposlance Davida Ratha na jeho vyjmutí z trestního řízení kvůli poslanecké imunitě. Trestná činnost, z níž je bývalý středočeský hejtman podezřelý, totiž nesouvisí s jeho výkonem mandátu poslance.

David Rath (dříve ČSSD) je obviněn za korupci ve Středočeském kraji. Hrozí mu až 12 let vězení.

Prostřednictvím svého advokáta se letos 19. července obrátil na Nejvyšší soud se žádostí o jeho vynětí z pravomoci orgánů činných v trestním řízení. V době zahájení stíhání byl totiž nejen hejtmanem, ale také poslancem ČSSD. Nejvyšší soud ale k vynětí neshledal důvody.

"Obviněný byl vydán k trestnímu řízení v souladu s platným zákonným ustanovením," uvedl Petr Knötig, mluvčí Nejvyššího soudu.

Loni v květnu nejprve dala předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) souhlas se zadržením tehdejšího poslance Ratha. Stalo se tak poté, co jej policie zadržela s krabicí od vína, v níž měl sedm milionů korun.

Následně dala Sněmovna loňského 5. června souhlas s Rathovým stíháním kvůli přijetí úplatku za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. Před hlasováním o vydání ke stíhání si poslanci vyslechli Rathův projev, v němž označil svou kauzu za připravenou politickou likvidaci nepohodlného kritika.

"Nejvyšší soud svým rozhodnutím nepředjímá jakýkoli další postup orgánů činných v trestním řízení v dané věci a nemůže se vyjadřovat k dalším zjištěním učiněným ve věci," dodal mluvčí. Proti rozhodnutí Nejvyššího soudu není přípustný žádný opravný prostředek.

Žalobce v kauze Rath viní 11 lidí z ovlivňování veřejných zakázek ve Středočeském kraji, na něž přispívala penězi Evropská unie. Týkaly se modernizací nemocnic, oprav zámku Buštěhrad a gymnázia v Hostivici. Hlavním důkazem jsou prý policejní odposlechy. Na základě nich žaloba tvrdí, že se předem domlouvaly vítězné firmy v tendrech, což provázela korupce.

Vše údajně organizovala někdejší ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a její přítel, náměstek krajských nemocnic Petr Kott. Ten byl dříve také poslancem a ředitelem středočeské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny. Rath podle žalobce o manipulacích věděl coby hejtman kraje a dělil se s dvojicí lékařů o úplatky. V kauze se od srpna koná u Krajského soudu v Praze proces.

Podívejte se na reportáž ze začátku Rathova procesu:

7. srpna 2013

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue