David Rath přichází k soudu. (27. srpna 2013)

David Rath přichází k soudu. (27. srpna 2013) | foto: Frantisek Vlcek MAFRA

Přišli jsme o pověst, stěžovali si manažeři u soudu a podpořili Ratha

  • 23
Už podesáté přivezla eskorta Davida Ratha ke Krajskému soudu v Praze, který se zabývá jeho údajnou korupční kauzou. Ve středu vypovídali dva obžalovaní manažeři zdravotnických firem. Stejně jako ostatní obžalovaní odmítli, že by upláceli nebo manipulovali veřejné zakázky.

Středeční líčení začalo výpovědí bývalého jednatele firmy Hospimed Jindřicha Řeháka. Ten si podle obžaloby úplatkem "pojistil" zakázky na dodávky vybavení do nemocnic v Kutné Hoře a Kolíně. "Na tvorbě zadávací dokumentace jsem se nepodílel," vyloučil Řehák.

Soud s Davidem Rathem jsme sledovali podrobně

Podobně jako ostatní obžalovaní vyloučil, že by s Petrem Kottem jednal o veřejných zakázkách nebo mu předal peníze. "Považoval bych to za osobní urážku a uzavřel bych s takovým člověkem komunikaci," hájil se Řehák.

Jeho stíhání se prý velmi negativně podepsalo na jeho firmě, která prý přišla o image. Zahraniční partneři Hospimedu vypověděli dlouholeté výhodné smlouvy, z firmy odešly desítky zaměstnanců.

Řehákovy výpovědi využil i David Rath, manažer totiž mluvil o tom, že v kladenské nemocnici se uvažovalo o nákupu operačního robotu. "Kdyby někdo chtěl vydělat rychle peníze, tak není lepší zakázka, robot za sedmdesát milionů korun. Ale my jsme se to rozhodli odložit do budoucna," argumentoval Rath.

Podobně jako Řehák mluvil i manažer B Braun Medical Jan Hájek. Postěžoval si, že někdy se mu zdálo, že celou kauzu místo policie vyšetřují média. Proto se rozhodl vypovídat až před soudem. I jeho i firmu B Braun Medical prý stíhání výrazně poškodilo, když jim smlouvu vypověděl významný partner z USA.

K tomu, aby předal Kottovi předal šestimilionový úplatek, jak tvrdí obžaloba, prý neměl dostatek financí na vlastním účtu, na firemní konto potom neměl přístup. Navíc si nepamatuje, že by kdy někdo ve firmě vybíral takovou sumu v hotovosti. Na schůzce z konce loňského dubna, kdy podle odposlechů mělo dojít k předání peněz, prý s Kottem jednali o rámcových smlouvách.

Pro Ratha mluvil jeden z manažerů už v úterý

Už v úterý popřel předání úplatku a jakékoliv ovlivňování zakázek Martin Jireš, bývalý místopředseda představenstva firmy Puro-Klima, která vyhrála zakázky na dodávky zdravotnického vybavení do středočeských nemocnic.

Toho obžaloba viní, že Petru Kottovi předal šestimilionový úplatek. Výměnou za to jeho společnost získala zakázky na vybavení oddělení ve dvou nemocnicích. Podle Jireše však vše probíhalo v souladu se zákonem o veřejných zakázkách. Na dotazy, proč se scházel s Petrem Kottem, odpověděl, že spolu řešili problémy v administrativních věcech.

Navíc prý podmínky ve výběrových řízení byly velmi přísné, kvůli kontrolním mechanismům na kraji. K manipulacím tak nemohlo prakticky dojít. Jireš tak podpořil to, co ve svých výpovědích popsal David Rath.


Video