Pitr dostal za daňové úniky z roku 1994 čtyřletý trest

  • 94
Vrchní soud poslal Tomáše Pitra na čtyři roky do vězení za daňové úniky z roku 1994. Pitrovi soud původně uložil pětiletý trest, odvolací soud jej ale nyní o rok zkrátil. Obžaloba tvrdila, že Tomáš Pitr a Miroslav Provod připravili stát o miliony za pomoci fiktivních faktur na reklamní a zprostředkovatelskou činnost.

Soud zmírnění trestu odůvodnil dobou, která od zahájení vyšetřování uplynula. Za průtahy přitom Pitr nemohl a byly "procesní".  Sám podnikatel po skončení jednání řekl, že doufá ve variantu, kdy by do vězení vůbec nenastoupil. Pokusí se totiž o to, aby mu byl prodloužen podmínečný trest, který si nyní na svobodě odpykává za jiný trestný čin. 

Proti původnímu pětiletému trestu se odvolal jak Tomáš Pitr, tak státní zástupkyně. Ta tvrdila, že trest na samé spodní hranici sazby je příliš nízký. Vzhledem k výši škody a společenské nebezpečnosti požadovala vyšší.

Obhájce Tomáše Pitra Jan Křivánek zase naopak označil starší rozsudek městského soudu za nepředvídatelný a svévolný. Tvrdil, že nebylo nikde prokázáno, že by údajné na fiktivní faktury bylo požadováno vrácení DPH.  Soud prý také dostatečně nezdůvodnil, proč po zprošťujícím verdiktu dospěl k opačnému rozhodnutí.

"Za těch 19 let si myslím, že jsem si toho prožil dost," řekl u městského soudu Pitr. Poukázal na to, že velkou část doby strávil ve vazbě, která je daleko přísnější, než samotné vězení. Uvedl, že potrestán byl už dost nejen on, ale i jeho rodina, děti, které nemohl vídat.

Jeho účast u soud bylo překvapivá. V minulosti prohlásil, že už za ta léta všechno řekl a líčení se účastnit nebude. "Když jsem minule nepřišel, tak jsem dostal pět let," vysvětloval nyní Pitr, proč se rozhodl přijít a dodal, že se to zřejmě vyplatilo.

Novinářům vyprávěl, že žije běžným životem a zabývá se podnikáním, byť je to ztíženo pětiletým zákazem působit ve statutárních orgánech firem. "Naštěstí se velká část obchodů týká zahraničí," řekl Pitr. Na dotaz, v jakém oboru podniká, uvedl, že prakticky ve všech. Nakonec po chvilce zamyšlení připustil, že cestovní ruch je mimo jeho obchodní zájem.

U soudu byl Miroslav Provod. Na toho se sice vztahuje amnestie, ale on se přesto dál rozhodl bojovat za očištění svého jména. Jeho odvolání však vrchní soud zamítl. "Podáme dovolání," reagoval Provod.

Podnikatelé stanuli před soudem v roce 2004 a o dva roky později byli odsouzeni k pětiletým trestům za podvody. Soudy však kauzu následně začaly znovu projednávat, přičemž pražský městský soud loni dvojici osvobodil.

Odvolací soud ale tento zprošťující verdikt zrušil, a pražský městský soud proto  musel věc projednat znovu a v červnu uložil Pitrovi pět let vězení. Na Provoda se vztahuje amnestie Václava Klause.

Kontroverzní podnikatel Pitr byl již pravomocně odsouzen ke tříletému trestu vězení za vyvedení akcií potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit a jeden daňový únik. V roce 2007 utekl do zahraničí, v roce 2010 byl zadržen ve švýcarském Svatém Mořici. Dva roky strávil ve vazbě. Soudy ho loni na podzim podmíněně propustily na svobodu a stanovily mu tříletou zkušební dobu.


Video