Trestní zákoník (ilustrační foto).

Trestní zákoník (ilustrační foto). | foto: Petr Topič, MAFRA

Terorismus nepodporovali, rozhodl soud. Vězení však padělatelé neunikli

  • 0
Obvodní soud pro Prahu 2 poslal do vězení sedmičlennou skupinu, která byla obžalována z podpor terorismu. Mezi roky 2008 a 2011 totiž padělali doklady, které byly údajně určené lidem z organizace Džamaat Šaria. Soud jim však nakonec uložil tresty za zločinné spolčení, z obvinění za podporu terorismu upustil.

Sedm cizinců čelilo obžalobě za padělání osobních dokladů pro Dagestánce žijící v Německu. Poprvé také policie použila paragraf o podpoře terorismu; čtyři obžalovaní prý věděli, že jejich zákazníci jsou členy teroristické organizace Džamaat Šaria. Obvinění to však od počátku popírali.

Soudu se tak nepodařilo prokázat jim úmyslnou podporu terorismu. Čtveřici Dagestánců, Moldavana a dva občany Bulharska tak potrestal pouze za padělání dokladů a zločinné spolčení. Tresty se pohybují od tří do pěti let.

Hlavními organizátory byli podle soudkyně Zuzany Zápalkové Alikber Aliev a Ibriam Ibriamov a Alikber Aliev. Prvně jmenovaný padělky objednával, druhý je vyráběl. Oba proto dostali pětiletý trest. "Klient se částečně doznal. Proto bychom brali trest úměrný tomu, k čemu se doznal, ne takto vysoký," prohlásila Alievova právnička Lucie Petránková.

Tagir Aliev, který působil jako kurýr, se potom po odsezení čtyřletého trestu nesmí v Česku objevit dalších deset let, podle Zápalkové nemá jako jediný v Česku rodinné vazby. Čtyřletý trest potom dostali ještě Kamil Nadyrov a jediná žena mezi obviněnými, Marila Ramadani. Ta ve skupině fungovala jako "asistentka" jednoho z hlavních organizátorů.

Nejmírnější tresty potom dostali Leonid Sapovalov a Zalimkhan Kurbanov.

"Rozsudek je absurdní. Odvolávám se"

Podle advokátů jednotlivých odsouzených je však rozsudek absurdní. "Soudkyně na poslední chvíli vymyslela účelovou konstrukci, aby je mohla stíhat. Za druhé, veškeré dokazování, které bylo provedeno, tak bylo zcela zbytečné. Po jeho skončení totiž nakonec přečetla to, co policie napsala v různých vyhodnocovačkách," zlobil se po jednání advokát Jiří Vyvadil.

Rozsudek je nicméně nepravomocný, advokáti tří obžalovaných se totiž odvolali. Kauza tak přistane na stole Městského soudu v Praze. Ten už ji řešil jednou, když soudkyně obvodního soudu odmítla obžalobu pro formální nedostatky. Městský soud však rozhodl, že obžaloba je v pořádku.

Z obžaloby je zřejmé, že policie skupinu dlouhodobě sledovala. K dispozici měla řadu detailů z předávaní peněz, dokladů i podkladů pro falešné pasy i řidičské a občanské průkazy. Kromě toho na telefony obviněných nasadila odposlechy, spolupracovala i s německou stranou.

Pondělní jednání probíhalo za přísných bezpečnostních podmínek. Přímo v jednací síni stálo šest příslušníků zásahové jednotky, další pak čekali před dveřmi. Kamery na vyhlášení rozsudku nesměly.


Video