Lobbista a někdejší pravá ruka premiéra Mirka Topolánka Marek Dalík před soudem kvůli nákupu obrněných transportérů Pandur (30. června 2014) | foto: Dan Materna, MAFRA

Barták se vnutil a Parkanová neví, co dělá, psali si zástupci Steyru

  • 187
Soudkyně v kauze Marka Dalíka četla dokumenty zabavené při domovních prohlídkách v Rakousku v sídle firmy Steyr. Manažeři společnosti v nich analyzují situaci ohledně smlouvy a dodávek obrněnců Pandur. Píšou si, že se na jednání vnutil tehdejší náměstek Martin Barták a také o roli Vlasty Parkanové.

Zástupci Steyru mimo jiné psali, že smlouvě na pandury Topolánkova vláda po nástupu nevěnovala pozornost a jednání se účastnili jen odborníci. Později se však začal o jednání zajímat tehdejší náměstek ministryně obrany Martin Barták. „Zaangažoval se do zakázky sám s tím, že je potřeba jí dodat politickou váhu,“ četla soudkyně ze zprávy.

Firma analyzovala, pod jakými tlaky je česká vláda a jakých výsledků se snaží dosáhnout. Pověřený pracovník také popisuje, že některé kroky vlády firmě dávají šanci při případném soudním sporu. Při tom se mimo jiné vyjadřuje o ministryni obrany Vlastě Parkanové. „Je charakterizována jako politicky dosazená, jako člověk, který neví, co dělá,“ píše.

Žádost o úplatek je v dokumentech zmiňována jako „osobní požadavky“, nebo „osobní služby“.  Ty majitel firmy Steyr General Dynamics odmítl splnit.

V analýze je popsána i možnost, že se české straně podaří snížit počet vozidel a tady i cenu kontraktu. „Možná ušetřené peníze použijí na nákup vozidel od konkurence, která třeba splní jejich osobní požadavky,“ stojí v textu.

Dalík si podle žalobce řekl o téměř půl miliardy

Žalobce Jan Kořán viní Marka Dalíka, že 8. listopadu 2007 v pražské restauraci U Malířů uvedl v omyl delegaci Steyeru, že je schopen ovlivnit rozhodnutí vlády ohledně pandurů. Za to si podle žalobce řekl o třikrát šest milionů eur (tehdy asi 480 milionů korun). Tím se dopustil podvodu ve stádiu pokusu. 

Lobbista Dalík to však u soudu odmítl. Na většinu otázek odpovídal, že si už na události z roku 2007 příliš nepamatuje. Po ukončení výslechu požádal, aby se líčení konalo za jeho nepřítomnosti a soudkyně Veronika Čeplovová mu po poradě s přísedícími vyhověla (více o výpovědi Dalíka zde).

Podívejte se, jak Dalík přišel k soudu:

Kvůli pandurům vypovídala i bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová. Uvedla, že ji o schůzkách Marka Dalíka, jejího náměstka Martina Bartáka a zástupců firmy Steyr nikdo neřekl. Označila je za skandální (o výpovědi Parkanové čtěte zde).

Na Dalíka poukázal manažer rakouské zbrojovky Steyr, který měl na starosti celý projekt obchodu s Českou republikou. Vypověděl, že po něm a jeho firmě lobbista na podzim 2007 žádal osmnáct milionů eur jako provizi za uskutečnění obchodu (více najdete zde).

Dalík byl důležitý poradce premiéra Mirka Topolánka. Právě jeho vláda smlouvu s firmou Steyr nakonec uzavřela: za 14,4 miliardy Česko koupilo 107 obrněnců. Bývalý premiér Topolánek se k Dalíkově případu odmítl jakkoli vyjádřit. U soudu bude vypovídat v srpnu.

První smlouvu s firmou Steyr uzavřela v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka. Nákup se měl týkat 99 pandurů s opcí na 35 dalších v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun. Topolánkův kabinet však v roce 2007 od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele. O půl roku později vyjednal podmínky nové a koupil 107 obrněnců.


Nejlepší videa na Revue